Opłaty egzekucyjne bez limitu niezgodne z konstytucją

Podatnik, który dobrowolnie sam uregulował zaległości, nie powinien ponosić takich samych opłat jak ten, od kogo urząd ściągnął je przymusowo.

Publikacja: 29.06.2016 07:24

Opłaty egzekucyjne bez limitu niezgodne z konstytucją

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Trybunał Konstytucyjny we wtorkowym wyroku zakwestionował zgodność z konstytucyjnymi wymogami części przepisów ustalających opłaty w egzekucji administracyjnej.

Sprawa dotyczy skargi konstytucyjnej Fabryki Samochodów Osobowych (FSO). Wobec spółki toczyło się postępowanie egzekucyjne o zaległy CIT.

W wyniku porozumienia ze Skarbem Państwa z 2003 r. nastąpiło zdjęcie zobowiązań podatkowych w zamian za objęcie przez Skarb Państwa akcji FSO. Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził wygaśnięcie zobowiązania podatkowego wraz z odsetkami.

Spółka wniosła o umorzenie egzekucji i stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku poniesienia kosztów egzekucyjnych. Uregulowała bowiem zaległy podatek.

Urząd umorzył postępowanie, ale wydał postanowienie o kosztach egzekucyjnych w wysokości około 35 mln zł.

Ostatecznie sprawą zajął się TK, a przyłączył się do niej rzecznik praw obywatelskich.

Trybunał zakwestionował zgodność z konstytucją art. 64 § 1 pkt 4 ustawy egzekucyjnej. Określa on opłatę egzekucyjną za zajęcie wierzytelności pieniężnych na 5 proc. kwoty egzekwowanej należności. Uznał, że w zakresie, w jakim brak górnego limitu, przepis ten jest niezgodny z wynikającą z art. 2 konstytucji zasadą proporcjonalności. To samo dotyczy przepisu określającego wysokość opłaty manipulacyjnej na 1 proc. egzekwowanych należności.

Trybunał uznał też za niekonstytucyjny przepis przewidujący, że zapłata egzekwowanej należności po dokonaniu czynności egzekucyjnych nie zwalnia od obowiązku uiszczenia opłat. Ta regulacja jest niezgodna z konstytucją w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości obniżenia opłat w razie umorzenia postępowania po dobrowolnej zapłacie. Stwierdził, że realizacja wyroku wymaga interwencji ustawodawcy, i zwrócił uwagę na potrzebę ograniczenia innych opłat egzekucyjnych, którym można postawić zarzuty podobne do uwzględnionych.

sygnatura akt: SK 31/14

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku