- Okazało się, że w tej samej sprawie istnieją dwie różne ostateczne decyzje. Czy w takim przypadku można automatycznie, bez przeprowadzania dodatkowego postępowania, przyjąć, że druga z tych decyzji nie wywołuje skutków prawnych?
Nie.
W art. 156 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) wymieniono przypadki, w których istnieje podstawa do stwierdzenia nieważności decyzji. Jednym z nich jest sytuacja, gdy dana decyzja dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną ostateczną decyzją (art. 156 § 1 pkt 3 k.p.a.). W takim przypadku stwierdza się nieważność drugiej decyzji wydanej w tej samej sprawie. Do momentu stwierdzenia nieważności decyzja korzysta z domniemania jej prawidłowości.
Czytaj także: Powaga rzeczy osądzonej w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Dopiero stwierdzenie nieważności uchyla skutki prawne, jakie powstały od dnia doręczenia lub ogłoszenia nieważnej decyzji. W myśl art. 156 § 2 k.p.a. nie stwierdza się nieważności decyzji, która dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną ostateczną decyzją, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia tej drugiej decyzji upłynęło 10 lat, a także gdy wywołała ona nieodwracalne skutki prawne. W orzecznictwie podkreśla się, że przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji nie mogą podlegać wykładni rozszerzającej (por. m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 września 1999 r., sygn. IV SA 1380/97, LEX nr 47894).