[b]Prowadzę warsztat. Obok mojej działki znajduje się inna, na której stoi resztka spalonego domu. Wykorzystuję ją „od zawsze” jako parking dla naprawianych aut. Działka ma czterech współwłaścicieli. Chcę się starać o zasiedzenie tej nieruchomości. Wiem, że jednym z przydatnych dowodów byłoby opłacanie podatku od nieruchomości. Czy mogę się dowiedzieć od gminy, kto opłaca podatek z tej działki?[/b] – pyta czytelnik.
Z opisu sprawy wynika, że istotniejsza byłaby informacja, czy podatek od nieruchomości jest w ogóle opłacany. Jeśli tak, to jest to niekorzystne dla próbującego zasiedzieć działkę, bo trudno byłoby mu wykazać, że jest jej posiadaczem samoistnym. Gdyby natomiast współwłaściciele nie płacili podatku, to pośrednio jest to dowód na to, że w ogóle nie interesują się działką.
Urzędnicy – jeśli nie toczy się jeszcze sprawa o zasiedzenie – nie udostępnią informacji, czy podatek jest opłacany. Sprawy te reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162786]ustawa o dostępie do informacji publicznej (DzU z 2001 r. nr 112, poz. 1198 ze zm.)[/link]. Wynika z niej ograniczenie udostępniania informacji objętych tajemnicą skarbową.
Art. 293 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C6A73C00252A2F47B05F6A54076DD0B5?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] stanowi natomiast, że indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów objęte są tajemnicą skarbową. Każdy dokument, który pozwala zidentyfikować konkretny podmiot, przekazany przez podatnika, płatnika bądź inkasenta objęty jest tajemnicą skarbową. Chodzi też o dane z dokumentacji rachunkowej organu podatkowego (art. 293 § 2 pkt 4 ordynacji podatkowej).
[b]Tajemnica skarbowa obejmuje wszystkie informacje łączące się z konkretną osobą – także dane o wysokości uzyskanych wpływów podatkowych. Urzędnikom nie wolno też podać, czy właściciel nieruchomości w ogóle uiścił należność, bo wtedy pośrednio mogliby ujawnić, że zalega on z podatkami. Wolno im natomiast ujawniać jedynie podatkowe dane zbiorcze, np. dla danej dzielnicy lub osiedla, a nie dla konkretnej nieruchomości i konkretnego podatnika[/b].