Zmienią się zasady odpowiedzialności za szkody poniesione przez uczestnika badań klinicznych. Dziś możliwości uzyskania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu odniesiony podczas takich badań są znikome. Za takie szkody odpowiada sponsor (firma zlecająca eksperyment) i badacz (placówka prowadząca eksperyment).
– Odpowiadają oni po udowodnieniu winy. To, w myśl przedstawionego właśnie projektu założeń do ustawy o badaniach klinicznych, ma się zmienić. Całą odpowiedzialność ma ponosić sponsor. On też zostanie zobowiązany do zawierania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, którego zasady określi minister finansów. Regułą będzie też odpowiadanie za szkody na zasadzie ryzyka – wyjaśnia dr Jacek Wędrowski, partner w kancelarii Bird & Bird.
[srodtytul]Pozwy zbiorowe[/srodtytul]
Według prawnika to fundamentalna zmiana, zwłaszcza na tle przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B224020DA83C0C9B35EBD24CA21921BB?id=339363]ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym [/link](pozwy zbiorowe), które 19 lipca weszły w życie. Na pewno pojawią się pozwy zbiorowe związane ze szkodami poniesionymi podczas badań klinicznych. Łatwiejsze stanie się też dochodzenie roszczeń przez uczestników badań klinicznych – zaznacza Jacek Wędrowski. Podnosi też, że stworzenie efektywniejszego modelu dochodzenia odszkodowań może dobrze wpływać na podejmowanie decyzji o uczestnictwie w badaniach przez większą grupę osób. W efekcie będzie to też przyjazne dla sponsorów – dodaje.
Podobnie uważa prezes Stowarzyszenia na rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce dr Wojciech Masełbas: