Łączne uregulowanie kwestii petycji oraz skarg i wniosków w art. 63 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DFB2E46B8D64D29D0BFA319A1A239150?id=77990]konstytucji[/link] oraz umieszczenie ich w rozdziale [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D4F67A2D9F2B82D71DAB0D078332D141?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] o skargach i wnioskach powoduje, że są one traktowane, i załatwiane, jako odmiana skarg. Tymczasem po przyjęciu przez Polskę traktatu lizbońskiego prawo petycji przysługuje każdej osobie fizycznej lub prawnej zamieszkałej lub mającej siedzibę w państwie członkowskim. Senacka Komisja Praw Człowieka i Praworządności przygotowała więc projekt ustawy o petycjach.
[srodtytul]Pisanie do Senatu[/srodtytul]
Senat wypracował własny system załatwiania petycji. W 2009 r. wprowadzono do regulaminu izby dział „Rozpatrywanie petycji” i powołano Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. – 31 lipca 2009 r. Komisja rozpatrzyła pierwszą petycję obywatelską – informuje Danuta Antoszkiewicz, kierownik działu petycji i korespondencji w Biurze Komunikacji Społecznej Kancelarii Senatu. – Polka mieszkająca za granicą postulowała skreślenie z ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych przepisu uniemożliwiającego wypłatę świadczeń osobom zamieszkałym za granicą. Sejm znowelizował tę ustawę.
Obecnie w wykazie petycji, którymi zajmowała się lub dopiero zajmie komisja, figuruje 28 pozycji. Wyliczając w sprawozdaniu (złożonym w lipcu Senatowi) petycje rozpatrzone w 2009 r., senator Stanisław Piotrowicz, przewodniczący tej komisji, podał, że autorzy petycji zwracali się m.in. o zmianę prawa w zakresie: kombatantów, rent i emerytur, świadczeń dla inwalidów wojennych i wojskowych, zasad waloryzacji rent i emerytur byłych żołnierzy zawodowych, opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, przyznania świadczeń osobom wykonującym pracę przymusową w Służbie Polsce.
Po rozpatrzeniu petycji Senacka Komisja PCzPiP może albo kontynuować nad nią prace, albo ich zaniechać. [b]W wyniku petycji powstały projekty ustawy o usunięciu komunistycznych patronów ulic i placów oraz uchwały o uczczeniu pamięci żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, aresztowanych i skazanych w latach 1944 – 1956 za działalność w Armii Krajowej.[/b] Senat wystąpił też o objęcie doktorantów ulgą na studenckie przejazdy.