Dlatego też warto zwrócić uwagę na podstawy wydania przez sąd wyroku wstępnego i jego skutki procesowe dla stron postępowania.
Możliwość wydania przez sąd wyroku wstępnego wynika z art. 318 § 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link], według którego sąd, uznając roszczenie za usprawiedliwione, w zasadzie może wydać wyrok wstępny tylko co do samej zasady, co do spornej zaś wysokości żądania – zarządzić bądź dalszą rozprawę, bądź jej odroczenie.
Z tym, że w razie zarządzenia dalszej rozprawy wyrok co do wysokości żądania, jak również rozstrzygnięcie co do kosztów może zapaść dopiero po uprawomocnieniu się wyroku wstępnego.
[srodtytul]Sporna podstawa żądania[/srodtytul]
Przyjąć należy, że wydanie wyroku wstępnego jest dopuszczalne, gdy według oceny sądu wątpliwa jest sama zasada żądania powoda, która pozostaje przedmiotem sporu, oraz gdy sporna jest także wysokość roszczenia, a jej ustalenie połączone jest z pracochłonnym, a często również kosztownym postępowaniem dowodowym, które mogłoby okazać się niepotrzebne, gdyby roszczenie powoda ocenione zostało przez sąd drugiej instancji jako niesłuszne co do zasady.