Fani zespołu Video proszą włodarzy Lublina, Sieradza oraz Krakowa, żeby w przyszłym roku na imprezach plenerowych w tych miastach zagrał ten zespół. Z kolei jedna z organizacji kobiecych apeluje do minister zdrowia, by wprowadziła obowiązkowe szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy. W Internecie pełno jest różnego rodzaju petycji. Istnieje nawet strona internetowa, która umożliwia ich składanie.
– Brakuje natomiast przepisów, w efekcie czego urzędnicy często je lekceważą – mówi Mieczysław Augustyn, senator, jeden ze współautorów (są nimi senatorowie PO) projektu ustawy o petycjach, który właśnie wpłynął do laski marszałkowskiej.
[b]Na jakich zasadach[/b]
Petycję będzie można składać w imieniu własnym (jeżeli dotyczy kwestii publicznych, a nie prywatnych) lub w imieniu innych. Prawo do tego mają mieć: osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz organizacje społeczne. Projekt dopuszcza dwie formy dla petycji: pisemną i online. Taka petycja powinna zawierać: imię i nazwisko (lub nazwę składającego), miejsce jego zamieszkania (albo siedzibę) oraz adres do korespondencji. Nie może zabraknąć w niej szczegółowego opisu, czego dotyczy. Ta przygotowana na piśmie musi ponadto zawierać podpis składającego, a przesłana online – adres jego poczty elektronicznej.
Petycje będzie można składać do organizacji, instytucji, urzędów właściwych ze względu na przedmiot petycji. Petycja ma być rozpatrywana bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia jej złożenia.