Rady gmin będą zasięgać informacji o ławnikach od komendantów wojewódzkich policji – tak stanowi przyjęta wczoraj przez rząd nowela [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162548]ustawy o ustroju sądów powszechnych[/link].
[b]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/613531]projekt nowelizacji[/link](pdf; 155 kb)[/b]
Powód? Równe mają być prawa dla ławników i sędziów zawodowych. Tych ostatnich sprawdza policja, więc zajmie się też kandydatami na ławników.
Argumentem za udziałem policji jest wybór osób o „niewątpliwie nieskazitelnym charakterze”. Chodzi o informację o łamaniu przez kandydata prawa, kontaktach ze środowiskami przestępczymi lub grupami patologii społecznej, uzależnieniach od alkoholu czy narkotyków.
Kto będzie zgłaszał kandydatów na ławników? Nowela upoważnia do tego prezesów sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych) oraz co najmniej 50 obywateli mających prawo wyborcze. Do zgłoszenia trzeba będzie dołączyć niezbędne dokumenty: zaświadczenia, np. o niekaralności, i oświadczenia, np. o dobrym stanie zdrowia. Wszystkie dokumenty muszą być aktualne w chwili zgłoszenia, a koszty ich wydania poniesie sam kandydat.