Polska zapłaci za więzienie dla skazanego w innym kraju UE

Przepisy umożliwiające wykonywanie kar pozbawienia wolności na podstawie orzeczeń sądów innych państw członkowskich UE przyjął wczoraj rząd

Publikacja: 17.08.2011 04:40

Polska zapłaci za więzienie dla skazanego w innym kraju UE

Foto: www.sxc.hu

W polskich zakładach karnych odbywa dziś karę 226 obywateli innych państw Unii. Niebawem ta liczba może zmaleć, gdyż ich sądy będą się mogły upominać o swoich obywateli. Rząd przyjął właśnie nowelę procedury karnej, która wprowadza  wzajemne  uznawanie orzeczeń sądowych.

Nowela nakłada obowiązek wykonania obcych orzeczeń na sądy okręgowe. Następuje to według prawa polskiego, a sąd musi się szybko zająć sprawą. Jest właściwy nie tylko do rozstrzygnięcia o wykonaniu orzeczenia. Działając z urzędu, może się też zwrócić do swojego zagranicznego odpowiednika, który wydawał orzeczenie, o przekazanie go do wykonania w Polsce. Na tym nie koniec. Sąd polski będzie też właściwy do wydawania opinii, czy wykonanie kary w Polsce będzie rzeczywiście korzystniejsze. Gdyby istniały okoliczności przemawiające za tym, że przejęcie orzeczenia do wykonania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, polski sąd powiadomiłby o tym zagraniczny sąd, który wyrok wydał.

Nowela przewiduje także  procedurę konsultacji między polskim sądem i jego zagranicznym odpowiednikiem. Jeżeli w  ich wyniku okaże się, że w rozważanym państwie wykonania orzeczenia nie uda się osiągnąć wychowawczych i zapobiegawczych celów kary, sąd może albo odstąpić od wystąpienia, albo wycofać już wysłane.

Rozpoznanie sprawy o  przekazanie wyroku następuje na posiedzeniu, w którym mogą uczestniczyć strony, obrońca i pokrzywdzony. Postanowienie sądu o przekazaniu nie podlega zaskarżeniu. Wraz z nowelą kodeksu postępowania karnego ma wejść w życie także poprawiona ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym. Zobowiązano w niej polskie sądy do informowania rejestru o przekazaniu orzeczenia do wykonania w innym państwie Unii.

Koszty związane z wykonaniem orzeczenia będzie ponosił Skarb Państwa. Dotyczy to także innych państw członkowskich Unii.

Projekt nowelizacji dokonuje również  implementacji decyzji ramowej Rady o probacji.

Wdrożenie jej postanowień wpłynie na resocjalizację osób skazanych, skuteczniejszą ochronę ofiar przestępstw i społeczeństwa.

Dzięki implementacji tej decyzji możliwe będzie m.in.  przekazywanie i przyjmowanie do wykonania wyroków (i decyzji) w sprawie zawieszenia wykonania kary lub warunkowego zwolnienia z jej odbywania.

Poprawiona procedura karna ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2012  r.

Zobacz serwisy:

» Prawo dla Ciebie » Wymiar sprawiedliwości » Postępowanie w sądzie » Postępowanie karne i w sprawach o wykroczenia

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem