W 2002 r. za wydanie karty pojazdu zapłaciłem 1000 zł. Czy teraz mogę wystąpić o zwrot opłaty? – pyta czytelnik „Rz".
Tak, a potwierdza to orzecznictwo. Przykładowo wskazać można wyrok WSA w Poznaniu z 17 grudnia 2009 r., w którym sąd stwierdził, że opłata za wydanie karty pojazdu w części wynikającej z jej podwyższenia ponad koszt taktyczny stanowi daninę publiczną, a to narusza postanowienia konstytucji, która wymaga, aby tego rodzaju daniny były nakładane tylko przez ustawę (IV SA/Po 659/2009).
Rozpatrywana przez sąd sprawa dotyczyła właśnie zwrotu opłaty za kartę pojazdu, która została ustalona na podstawie przepisów rozporządzenia ministra infrastruktury z 4 marca 2002 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu. Stanowiło ono, że za wydanie karty dla pojazdu niedopuszczonego do ruchu lub dopuszczonego do ruchu czasowo albo warunkowo w państwie pochodzenia organ rejestrujący pobiera opłatę w wysokości 1000 zł.
Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że § 1 ust. 1 rozporządzenia ministra infrastruktury z 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu jest niezgodny z ustawą – Prawo o ruchu drogowym. Przepis ten zawyża bowiem wysokość opłaty i tym samym rozporządzenie wykracza poza upoważnienie zawarte w ustawie.
Ustanowiona w kwestionowanym przepisie opłata stanowi – ze względu na niewspółmierność z rzeczywistymi kosztami druku i dystrybucji kart pojazdów – rodzaj daniny publicznej. Zdaniem Trybunału tego rodzaju danina może być nałożona wyłącznie w drodze ustawy, nie zaś poprzez rozporządzenie (sygn. U 6/04).