Rozbudowa CEPiK: w ewidencji można znaleźć coraz więcej informacji o pojazdach

Dzięki bogatszej ewidencji topnieje liczba obowiązkowych dokumentów, które kierowca musi mieć przy sobie.

Publikacja: 02.04.2019 07:48

Rozbudowa CEPiK: w ewidencji można znaleźć coraz więcej informacji o pojazdach

Foto: Adobe Stock

Minister cyfryzacji zapowiada rozbudowę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Projekty czterech rozporządzeń, które mają się do tego przyczynić, właśnie wpłynęły do Rządowego Centrum Legislacji. Dlaczego resort stawia na wzbogacanie CEPiK?

Czytaj też: CEPiK: Rozbudowa ewidencji pojazdów i kierowców

W kilka sekund właściwe służby mogą sprawdzić podstawowe informacje o: pojeździe, kierowcy czy liczbie rejestracji aut w poszczególnych miesiącach i województwach. Przykład? Jak wynika z Systemu Informacyjnego CEPiK, w 2018 r. najwięcej aut – 140 tys. – zarejestrowano w kwietniu. Na czele są dwa województwa: mazowieckie i wielkopolskie. Dzięki dalszej rozbudowie ewidencji wkrótce ma zniknąć obowiązek korzystania z karty pojazdu oraz posiadania przy sobie prawa jazdy.

Karta pojazdu to dokument z całą historią samochodu czy motocykla. Zawiera też dane identyfikacyjne pojazdu i jego kolejnych właścicieli, dane potwierdzające rejestrację pojazdu oraz parametry techniczne pojazdu. Karty nie trzeba wozić ze sobą w aucie, ale bezpiecznie przechowywać i przekazać kolejnemu właścicielowi np. przy sprzedaży pojazdu. Dokument jest bowiem przypisany do konkretnego pojazdu, a nie do właściciela.

Teraz do ewidencji trafią szczegółowe dane o pojazdach korzystających z profesjonalnej rejestracji. O jakich danych mowa? Numer decyzji o profesjonalnej rejestracji oraz data jej wydania i ważności czy imię i nazwisko (nazwę lub firmę) podmiotu uprawnionego do profesjonalnej rejestracji i adres jego siedziby albo oddziału.

W znowelizowanych rozporządzeniach mówi się także o precyzyjnych informacjach o samochodzie. Chodzi o: markę pojazdu, typ pojazdu, jeżeli występuje, maksymalną masę całkowitą pojazdu, wyłączając motocykle i motorowery, dopuszczalną masa całkowitą, pojemność silnika, rodzaj paliwa itd. Całkowity koszt dostosowania systemu CEPiK 2.0 do obsługi procesów związanych z profesjonalną rejestracją oraz gromadzenia i udostępniania rozszerzonego zakresu danych szacowany jest na poziomie 2 500 000 zł. Zmienione przepisy mają wejść w życie 11 lipca 2019 r.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku