Skarżący zgłosili wniosek o wyłączenie od rozpoznania sprawy dwóch sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego i jednego sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jako podstawę prawną swojego wniosku wskazali art. 19 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W uzasadnieniu podali, że obawiają się iż w przedmiotowej sprawie pierwsza z sędziów NSA będzie działała na ich szkodę a jej decyzje przy orzekaniu będą nieobiektywne i stronnicze, a co najgorsze skierowane przeciwko nim a kryjące Wójta Gminy N. Obawy te miały być podyktowane tym, że sędzia ta orzekała w sprawie wygaszenia mandatu wójta, a podczas tego postępowania, sędzia celowo chroniła interesy wójta. - Jako, że sprawa niniejsza dotyczy decyzji wójt istnieje domniemanie, że sędzia ten dalej będzie działała na niekorzyść skarżących – wskazywali. W odniesieniu do dwójki pozostałych sędziów skarżący podnosili, że zachodzi domniemanie, że będą działać na ich szkodę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (sygn. akt II SA/Bk 498/13) uznał, iż wniosek podlega oddaleniu. Taką decyzję sąd podjął, powołując się na wypracowane w orzecznictwie stanowisko, iż okoliczność mogąca wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie musi być realna, a nie potencjalna. - Nie jest wystarczająca sama podejrzliwość strony bądź utrata wiarygodności w bezstronność sędziego wynikająca z subiektywnych odczuć strony – stwierdził sąd. Konieczne jest wskazanie poważnych powodów, które obiektywnie spowodowałyby utratę zaufania co do bezstronności sędziego (sygn. akt II GZ 424/11). Uwzględnienia wniosku o wyłączenie sędziego nie uzasadniają zastrzeżenia co do sposobu procedowania, w tym nieuwzględnianie wniosków strony, czy też wadliwe prowadzenie rozprawy w innej sprawie (sygn. akt II OZ 813/11).

Jak wskazano w uzasadnieniu argumentacja wniosku sprowadza się do wykazania, że wnioskowani do wyłączenia sędziowie mogą działać na szkodę skarżących, albowiem działali już tak w rozpoznawanych wcześniej sprawach. W ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjengo z okoliczności wskazanych przez skarżących nie można automatycznie wywodzić wniosku, że w kolejnej sprawie sędzia nie będzie obiektywny i bezstronny.