P. S. złożył wniosek do starosty o udostępnienie informacji publicznej w postaci kserokopii umów zlecenia na obsługę prawną zawartych przez powiat z adwokatem działającym w ramach kancelarii adwokackiej.
Starosta, powołując się na ochronę prywatności osoby fizycznej oraz ochronę danych osobowych, odmówił udostępnienia informacji, obejmujących tę część umowy zlecenia z kancelarią adwokacką, która dotyczy wysokości oraz zasad kształtowania wynagrodzenia pomiędzy stronami. Kopie umów zostały przekazane, jednakże z ich treści wykreślono obszerne fragmenty, które zdaniem starosty, mają wskazywać na zasady oraz wysokość wynagrodzenia. Starosta stwierdził bowiem, iż ujawnienie sposobu wyliczenia wynagrodzenia stanowić może naruszenie prywatności osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.
W odwołaniu P. S. uznał stanowisko starosty za błędne i pozbawione podstaw prawnych. Jego zdaniem tego typu umowy są zawierane z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą. W ich ramach wydatkowane są środki publiczne. Umowy te mają taki sam charakter, jak zawierane przez starostę z innymi podmiotami gospodarczymi, będącymi osobami fizycznymi.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, iż umowy cywilnoprawne zawierane przez organ administracji publicznej, w szczególności z kancelarią adwokacką, nie należą do kategorii informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu na podstawie omawianej ustawy. W związku z tym SKO chyliło decyzję organu I instancji i umorzyło postępowanie przed organem I instancji.
Innego zdania był jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (sygn. akt II SA/Sz 945/13).