Chodzi o rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 12 października 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym.
Po pierwsze, wśród osób, które mogą doręczać przesyłki, wymieniono agentów pocztowych i ich podwykonawców, bo od początku roku doręczaniem przesyłek sądowych i prokuratorskich zajmuje się nowy operator Polska Grupa Pocztowa, posługująca się dwoma podwykonawcami: firmą InPost i Ruchem. Druga zmiana dotyczy wyraźnego wskazania w tzw. zwrotce do sądu przyczyny nieodebrania przesyłki i daty. Wreszcie nieco rozszerzone będzie pouczenie na awizo: o wskazanie, że doręczenie może powodować rozpoczęcie biegu terminów procesowych. Oczywiście same pisma sądowe, np. pozew czy nakaz zapłaty, zawierają obszerniejsze pouczenie, np. o środkach odwoławczych, ale żeby się z nimi zapoznać, trzeba odebrać pismo, i to w odpowiednim czasie.
Według projektu obecne druki awizo mają być ważne trzy miesiące, nowe PGP będzie musiała dodrukować.
Ujednolicenie zasad doręczeń sądowych ograniczyłoby pomyłki
– Choć to dodatkowy dla nas ciężar, jesteśmy przygotowani, by drukować nowe formularze – powiedział „Rz" Wojciech Kądziołka, rzecznik PGP, dodając, że PGP i Ogólnopolski Związek Pracodawców Niepublicznych Operatorów są zadowolone z projektu, ale mają więcej propozycji, które przy okazji można by wprowadzić.