Reklama
Rozwiń

Operaty szacunkowe Agencji Nieruchomości Rolnych są jawne

Dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych musi udostępnić kopie operatów szacunkowych nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - stwierdził WSA w Szczecinie.

Publikacja: 22.01.2015 11:34

Operaty szacunkowe Agencji Nieruchomości Rolnych są jawne

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gojarski

Mężczyzna zwrócił się do oddziału terenowego ANR o udostępnienie informacji publicznej, w postaci wszystkich operatów szacunkowych sporządzonych na zlecenie ANR OT, które były lub są podstawą do prowadzonych postępowań, w sprawie sprzedaży nieruchomości z zasobu WRSP. Wniosek dotyczył gruntów o powierzchni powyżej dziesięciu hektarów, dla wszystkich trybów sprzedaży, przetargowych lub bezprzetargowych, położonych na terenie kilku gmin. Zainteresowany prosił o udzielenie wiadomości w formie kserokopii dokumentów lub o przesłanie plików mailem.

Dyrektor jednostki poinformował wnioskodawcę, że żądana przez niego informacja publiczna posiada charakter informacji przetworzonej. Dodał, że obecnie w posiadaniu ANR OT nie ma pełnych danych o tym jakie operaty szacunkowe zostały wykonane, muszą one zostać specjalnie przygotowane. W związku z tym, organ na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, wezwał mężczyznę do usunięcia braków wniosku, poprzez wykazanie zakresu w jakim udostępnienie wnioskowanej informacji publicznej jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.

Zainteresowany wyjaśnił, że dane o które wnosił są informacją prostą, a jej sporządzenie, poza niezbyt obszerną selekcją posiadanych operatów szacunkowych, o jasnych i prostych do wyszukania kryteriach, nie prowadzi do sporządzenia informacji przetworzonej.

Organ przyznał, że co prawda żądane przez niego informacje są informacjami publicznymi w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej, jednak przepisy odrębne określają odmienne zasady i tryb dostępu do nich. Dyrektor wyraził pogląd, iż brak jest podstaw do żądania kopii wskazanych dokumentów na zasadach przewidzianych w ustawie o ddip, gdyż można się z nimi zapoznać wyłącznie na warunkach dyktowanych ustawą o gospodarce nieruchomościami.

Mężczyzna postanowił skierować skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, zarzucając dyrektorowi bezczynność w zakresie udostępnienia informacji publicznej. Od WSA zażądał również wymierzenia organowi grzywny i zobowiązania go do ukarania dyscyplinarnego pracownika, winnego niezałatwienia sprawy w terminie.

W uzasadnieniu wyjaśnił, że do dnia złożenia skargi dyrektor nie udostępnił mu żądanej informacji, ani też nie wydał decyzji odmownej. Dodał, że wnioskowane wiadomości nie ma mają charakteru informacji przetworzonej, a sposób jej udostępnienia nie naraża Agencji na dodatkowe koszty, czy pracę nad jej przygotowaniem, dlatego też powinna zostać udostępniona niezwłocznie. Również forma odmowy dostępu do informacji publicznej, nie podjęta w formie decyzji administracyjnej, jest niewłaściwa.

Organ w odpowiedzi przyznał, że obywatel co prawda ma konstytucyjne prawo dostępu do informacji ale nie do każdego rodzaju. Innym zasadom podlegają wiadomości dotyczące gospodarki nieruchomościami.

WSA, 8 stycznia 2015 roku, zobowiązał organ do rozpoznania wniosku skarżącego, jednak nie ukarał go grzywną i nie stwierdził rażącego naruszenia prawa. Sąd orzekł, iż dyrektor oddziału terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych jest podmiotem zobowiązanym na gruncie ustawy o ddip do udostępnienia informacji, mającej walor publicznej. Dodał też, iż w sprawie nie ma wątpliwości, że żądana informacja w postaci kopii operatów szacunkowych wskazanych we wniosku, stanowi informację publiczną, gdyż dotyczy bezpośrednio gospodarowania mieniem publicznym przez podmioty wykonujące funkcje publiczne.

Sąd nie zgodził się z argumentacją dyrektora, iż mając na uwadze ustawę o gospodarce nieruchomościami, żądana przez mężczyznę informacja ma specyficzny charakter i dlatego wymagane jest wykazanie interesu w jej uzyskaniu. WSA stwierdził, że ustawodawca określił tryb dostępu do operatów szacunkowych tylko dla określonej kategorii osób, których interesu prawnego dotyczy treść operatu, poprzez ich przeglądanie, sporządzanie z nich notatek i odpisów, a także uzyskiwanie uwierzytelnionych odpisów.

Nie oznacza to jednak, że inne osoby bez interesu prawnego nie mogą ubiegać się o dostęp do operatów szacunkowych sporządzonych na zlecenie organów, w celu realizacji powierzonych im prawem zadań, w trybie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Skoro operaty szacunkowe stanowią informację publiczną, to podlegają udostępnieniu na zasadach i w trybie określonym w ustawie o dostępie do informacji publicznej.

WSA orzekł na koniec, iż bezczynność organu nie miała rażącego i lekceważącego charakteru, gdyż cały czas prowadził on z wnioskodawcą prawną polemikę. Sąd był również zdania, że nie może zobowiązać do ukarania pracownika winnego niezałatwienia sprawy w terminie, gdyż nie posiada kompetencji do nakazywania organom wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i ukarania pracowników tych organów (II SAB/Sz 145/14).

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje na niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono