Proces przejęcia kontroli nad opracowywaniem indeksów giełdowych przez GPW Benchmark od GPW zostanie zakończony w momencie wpisania GPW Benchmark do rejestru administratorów wskaźników referencyjnych ESMA – Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Zmiana administratora jest elementem dostosowywania polskich przepisów do wymogów rozporządzenia BMR, Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszu inwestycyjnego, obowiązującego od początku 2018 roku.
„Osiągnęliśmy kolejny etap złożonego procesu prawno-administracyjnego związanego z koniecznością wdrożenia rozporządzenia BMR i zgodnego ze strategią GPW2022, której jednym z elementów jest integracja kompetencji w ramach poszczególnych spółek grupy kapitałowej GPW. Zaimplementowane zmiany dotyczące przygotowywania i zarządzania indeksami giełdowymi mają na celu zapewnienie przejrzystości i zgodności procesów dotyczących kalkulacji indeksów od momentu gromadzenia danych wejściowych do publikacji indeksu." – powiedział Marcin Bartczak, partner współkierujący Europejską Praktyką Regulacji dot. Instytucji Finansowych w Dentons. W projekcie tym wspierał go Tomasz Orczykowski, associate w warszawskim biurze Dentons i członek Praktyki Regulacji dot. Instytucji Finansowych.
Jeszcze w tym roku GPW Benchmark ma zamiar złożyć do KNF wniosek o zgodę na administrowanie stawkami WIBOR i WIBID z początkiem 2020 roku, co również jest związane z powyższym procesem harmonizacji polskiego prawa z wymogami unijnymi. W związku z tym projektem kancelaria Dentons doradzała GPW Benchmark przy przejęciu funkcji organizatora i agenta kalkulacyjnego procesu fixingu stawek referencyjnych od Stowarzyszenia ACI Polska oraz w procesie opracowania nowej dokumentacji stawek referencyjnych WIBID i WIBOR obowiązującej od 1 lutego 2018 roku.