Gdzie i jak sprzedawać trunki

Gmina w uchwale o lokalizacji punktów sprzedaży napojów alkoholowych realizuje obowiązki wynikające z ustawy przeciwdziałającej alkoholizmowi z 1982 roku.

Publikacja: 19.12.2023 02:00

Gdzie i jak sprzedawać trunki

Foto: Adobe Stock

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z licznymi modyfikacjami obowiązuje nieprzerwanie od ponad czterdziestu lat. Akt ten nakłada liczne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 1 ww. ustawy organy jednostek samorządu terytorialnego są zobowiązane do podejmowania działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania tych napojów oraz działania na rzecz trzeźwości. Na poziomie ustawowym zostały określone cele, które jednostka samorządu terytorialnego powinna uwzględnić przy stanowieniu aktu prawa miejscowego. Odwołując się do treści ustawy stawia ona sobie za zadanie: ograniczenie dostępności alkoholu (m.in. poprzez odpowiednie usytuowanie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych) i motywowanie obywateli do powstrzymywania się od jego spożywania. W konsekwencji obowiązkiem organu stanowiącego przepisy prawa miejscowego jest podporządkowanie się tym celom.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?