Rusza reforma zagospodarowania przestrzennego. Co się zmieni?

Nowe tereny pod zabudowę mieszkaniową będzie można wyznaczać tylko wtedy, gdy rezerwy terenów w planach miejscowych oraz luki w zabudowie nie zapewnią zaspokojenia przewidywanych potrzeb w zakresie zabudowy mieszkaniowej. Takie m.in. zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Część jej przepisów może wejść w życie już we wrześniu.

Publikacja: 04.08.2023 02:00

Rusza reforma zagospodarowania przestrzennego. Co się zmieni?

Foto: Adobe Stock

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego jest jednym z kamieni milowych przewidzianych do realizacji w  ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), wymienionych w części grantowej w komponencie A „Odporność i konkurencyjność gospodarki” jako „A.1.3 Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego”. Podstawą do jej wprowadzenia jest ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja). Ma ona uprościć, ujednolicić i przyspieszyć procedurę planistyczną. Jej nadrzędnym celem jest „stworzenie stabilnego i przewidywalnego klimatu inwestycyjnego dla sektora budowlanego, a także walka z niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się zabudowy na obszarach podmiejskich, zwłaszcza w największych miastach” (fragm. uzasadnienia KPO dotyczącego reformy). Wpłynie ona nie tylko na politykę przestrzenną samorządów, ale także na możliwości realizacji konkretnych inwestycji przez osoby fizyczne i przedsiębiorców.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy