Zakończone w niedzielę, 20 czerwca, zawody, organizowane pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej” polegały na współpracy prawników, aplikantów i programistów komputerowych w opracowaniu oprogramowania dla kancelarii albo ich klientów.

W czasie trzech dni zawodów 150 uczestników zgrupowanych w 11 zespołach tworzyło scenariusz działania takiego oprogramowania, a także koncepcje jego zastosowania i sprzedaży. W tegorocznej, czwartej już edycji tych zawodów zwyciężył zespół IP Risk. Opracowany przez niego projekt oprogramowania ma służyć identyfikowaniu ryzyka związanego z ochroną własności intelektualnej w umowach. – Nasz produkt oszczędzi do 30 proc. czasu spędzanego na analizie umów dotyczących np. sprzedaży projektów graficznych – deklaruje Dominika Królik z IP Risk.

Czytaj też:

Zespół SlothEye zwycięzcą w zawodach prawniczych programistów

Jury konkursu, złożone z prawników, a także ekspertów nowoczesnych technologii i marketingu, oceniało projekty według trzech kryteriów. Po pierwsze, czy zaproponowane rozwiązanie odpowiada rzeczywistym potrzebom i rozwiązuje realne problemy prawników, aplikantów czy studentów prawa. Po drugie, znaczenie miał element technologiczny, szczególnie to, jak głęboko uczestnicy przeanalizowali swój projekt pod kątem technologii służących do jego skonstruowania. Istotny był też model biznesowy dla takiego projektu. – Ocenialiśmy przede wszystkim to, jak dane oprogramowanie może się w praktyce sprzedać i czy przyniesie zysk. Jednak doceniamy też rozwiązania, które nie są nastawione na zysk, a mogą zaspokajać ważne społeczne potrzeby – powiedział „Rzeczpospolitej” członek jury, adw. Krzysztof Wojdyło z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Innowacje tworzone w ciągu trzech dni przez uczestników Legal Hackathonu nie są wprawdzie gotowymi programami do używania w kancelariach prawniczych, ale mogą się nimi stać po odpowiednim rozwinięciu, przetestowaniu i  omercjalizacji. Tak stało się np. z aplikacją InteliLex do tworzenia dokumentów w kancelarii prawniczej, opracowaną podczas Hackathonu w 2019 r.

Organizatorem zawodów jest firma Wolters Kluwer Polska, dostawca oprogramowania dla prawników.