Prawnicy obsługujący przedsiębiorców mają więcej pracy

Prawnicy obsługujący biznes mówią, że przybywa im pracy. Boją się jednak skutków kryzysu ukraińskiego.

Aktualizacja: 08.10.2014 10:54 Publikacja: 08.10.2014 09:25

Prawnicy obsługujący przedsiębiorców mają więcej pracy

Foto: www.sxc.hu

W kancelariach prawnych większy ruch. Prawnicy obsługujący przedsiębiorców mają więcej pracy. Choć ciągle narzekają na niezbyt wysokie stawki, cieszą się, że nastąpiło pewne odbicie po trudniejszym okresie.

Nieruchomości i energetyka

– Zauważamy, że jest więcej pracy w nieruchomościach – mówi Andrew Kozlowski, partner zarządzający w warszawskim biurze kancelarii CMS. – Widać, że jest więcej pieniędzy na rynku. Banki chętniej pożyczają pieniądze. Sytuacja w Europie się ustabilizowała, Polska jest ciągle postrzegana jako ciekawy kraj, w którym warto inwestować – dodaje mec. Kozlowski.

Podkreśla, że sporo dzieje się także w energetyce w związku z odnawialnymi źródłami energii, farmami wiatrowymi.

Nie każde zlecenie się opłaca

Większa ilość pracy nie idzie jednak w parze z wyższymi stawkami. Wręcz przeciwnie: żeby zarobić, trzeba się więcej napracować. Tu nic się nie zmieniło. Stawki, które spadły na początku kryzysu, ciągle są niskie.

Paweł Pietkiewicz, partner zarządzający White & Case, mówi nawet, że części transakcji jego kancelaria nie przyjmuje.

– Niektóre są bardzo lokalne i tak wyceniane, że nie podejmujemy się pracy nad nimi. Ze względu na nasz międzynarodowy profil nie jesteśmy zainteresowani transakcjami o wyłącznie lokalnym charakterze, których wielkość nie uzasadnia naszego zaangażowania. Jednocześnie obserwujemy coraz większą ekspansję polskich firm na rynkach zagranicznych i międzynarodowe transakcje fuzji i przejęć przeprowadzane przez polskie podmioty. To również świadczy o rosnącej sile naszej gospodarki – mówi Pietkiewicz.

– Rzeczywiście, obserwujemy duże ożywienie na rynku, mamy więcej pracy, jesteśmy bardzo zajęci – dodaje szef White & Case.

Ruch na rynku zauważa także Witold Daniłowicz z Daniłowicz Jurcewicz Biedecki i Wspólnicy, prezes Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych.

– Właśnie rozmawialiśmy na ten temat w kancelarii. Rzeczywiście po wakacjach obserwujemy ożywienie, pracy dla prawników jest więcej – mówi mec. Daniłowicz.

Bardziej umiarkowana w ocenie sytuacji na rynku jest Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, wspólnik zarządzający w kancelarii Gessel.

Odbicie po trudnym roku

– Dane statystyczne pokazują, że liczba transakcji nie tylko w naszym kraju, ale i w całym regionie, spada. Jest to związane między innymi z kryzysem ukraińskim. Moja kancelaria w tej chwili tego nie odczuwa. Obawiam się jednak, że kryzys, jeśli potrwa dłużej, nie pozostanie bez wpływu na to, co dzieje się na naszym rynku – mówi mec. Gessel.

Kiedy w kwietniu tego roku przygotowywaliśmy ranking kancelarii prawnych „Rzeczpospolitej", przedstawiciele dużych firm prawniczych mówili, że 2013 r. był dla nich trudnym rokiem. Nie kryli rozczarowania związanego między innymi z niezadowalającą liczbą fuzji i przejęć (M&A) czy też wprowadzaniem akcji spółki na giełdę (IPO).

Więcej pracy mieli wtedy w dziedzinach, które są bardziej związane z sytuacjami kryzysowymi, między innymi przy restrukturyzacjach.

Opinia dla „Rz"

Jakub Papierski, wiceprezes Banku PKO BP, członek kapituły typującej wiodące transakcje w rankingu kancelarii prawniczych „Rz"

Rzeczywiście obserwujemy, że po wakacjach jest nieco więcej transakcji na rynku. Wyraźnie zwiększona aktywność dotyczy przede wszystkim różnego rodzaju projektów związanych z finansowaniem – zarówno publicznym, jak i prywatnym. Więcej dzieje się na rynkach kapitałowych. Zauważyliśmy także więcej fuzji i przejęć (M&A). Nie tylko sektor prawniczy, ale i bankowy przyjmuje ten trend z zadowoleniem. Dziś nie widać dużego wpływu kryzysu ukraińskiego na sytuację na naszym rynku. Niemniej bierzemy pod uwagę, że może się to zmienić, jeśli kryzys będzie się przedłużał w 2015 r.

W kancelariach prawnych większy ruch. Prawnicy obsługujący przedsiębiorców mają więcej pracy. Choć ciągle narzekają na niezbyt wysokie stawki, cieszą się, że nastąpiło pewne odbicie po trudniejszym okresie.

Nieruchomości i energetyka

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem