Jak wynika z raportu, trzy najistotniejsze silne strony pożądanych pracodawców, to wielkość i prestiż firmy, styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz innowacyjność. Tuż za podiumznalazły się wysokość wynagrodzenia i stabilność zatrudnienia (ta ostatnia ex aequo z możliwością szkolenia).
W porównaniu do poprzednich edycji badania widoczny jest trend bardziej kompleksowego analizowania tak atmosfery, jak i warunków pracy przez specjalistów i menedżerów. Respondenci nie wskazują już pojedynczych wyróżników i chcą pracować w firmach, które o ich dobrostan dbają holistycznie.
Specjaliści i menedżerowie wytypowali najbardziej pożądanych pracodawców w 16 branżach. Na 71 wyróżnionych marek, cztery to kancelarie prawnicze. Na pierwszym miejscu ex aequo CMS Cameron McKenna oraz Dentons. Na drugim Clifford Chance, a na trzecim Domański Zakrzewski Palinka DZP.
Jak czytamy w raporcie, w tym roku podium zdominowały kancelarie o kapitale zagranicznym, z tzw. Magic Circle. Prestiżowe transakcje na poziomie globalnym z udziałem kancelarii sieciowych niewątpliwie są magnesem wabiącym nowych pracowników. To właśnie specyfikę projektów wskazywali respondenci uzasadniając wybór pożądanego pracodawcy. Atrakcyjność kancelarii zaczęła być mierzona atrakcyjnością klientów, z jakimi ta pracuje.
W ubiegłych edycjach istotniejszym było, kto prowadzi konkretny zespół, w tym roku większe znaczenie ma – w jaki sposób to robi. Pod pojęciem lider kryje się już nie tylko wybitna wiedza i doświadczenie, ale sposób kierowania zespołem czy pozyskiwania biznesu. Kandydaci z back office chcą coraz częściej wychodzić na front szukając miejsc, które im to umożliwią i ludzi, którzy ich zainspirują.