Stracił posadę za nazwanie ukraińskiej flagi "szmatą". Sąd: zgodnie z prawem

Dla pracownika, który publicznie obraża innych podważając istnienie Ukrainy jako państwa, nazywając flagę tego kraju "szmatą" i przestrzegając przed „nachodźcami”, nie ma miejsca w administracji państwowej – uznał sąd.

Publikacja: 26.07.2023 13:49

Stracił posadę za nazwanie ukraińskiej flagi "szmatą". Sąd: zgodnie z prawem

Foto: Adobe Stock

Nieprawomocnym wyrokiem Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie orzekł, że zwolnienie pracownika za wpisy na portalu w mediach społecznościowych było zgodne z prawem. W złożonym pozwie domagał się przyznania mu prawie 50 tys. zł odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia i dyskryminację.

Czytaj więcej

Hejtowanie w sieci może zaszkodzić karierze

Obrażanie w godzinach pracy 

Źródłem konfliktu z pracodawcą były publikowane na profilu mężczyzny zdjęcia i grafiki, opatrzone jego własnymi komentarzami. Przestrzegał on m.in. przed czekających Polaków rezerwatami w związku z „nachodźcami ukraińskimi”, podważał istnienie Ukrainy jako państwa i oceniał, że wspierać mogą ją jedynie „obcy mający tylko polskie obywatelstwo”, zaś flagę tego kraju nazywał „szmatą”. Zamieszczone na profilu informacje i zdjęcia w charakterystycznym służbowym mundurze wskazywały na miejsce pracy jego właściciela.

Zwolniony pracownik argumentował, że jego wirtualna działalność nie była związana z pracą, więc nie może ona stać się przyczyną zwolnienia. Postrzegał je jako wyraz dyskryminacji ze względu na przekonania polityczne i światopoglądowe.

Zdaniem urzędu prowadzenie takiej aktywności – i to w godzinach pracy – sprowadzało się jedynie do obrażania innych osób, narodowości i symboli narodowych przy wykorzystaniu munduru pracowniczego. Uznał to za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i argumentował, że takie publikacje naruszają obowiązujące w służbie cywilnej zasady, m.in. ochrony praw człowieka i obywatela oraz pogłębiania zaufania do organów administracji publicznej.

Czytaj więcej

Post pracownika w mediach społecznościowych jako podstawa do dyscyplinarki

Historia nakazuje potępić 

Sąd uznał powództwo za niezasadne. W uzasadnieniu wyroku przypomniał, że jeśli pracownik naruszył swoje obowiązki wynikające z przynależności do korpusu służby cywilnej, można było zwolnić go na podstawie przepisów kodeksu pracy, bez wszczynania procedury dyscyplinarnej.

I zgodził się, że zgodnie z ustawą o służbie cywilnej ciążyły na nim m.in. obowiązek ochrony praw człowieka i obywatela. – Obrażanie innych osób tylko z tego powodu, że należą do określonej narodowości lub innej rasy czy religii, względnie są uchodźcami w związku z wojną obejmującą ich własny kraj, stanowi pogwałcenie tego podstawowego prawa i jako takie narusza obowiązek członka korpusu służby cywilnej – wskazał sąd.

Wyjaśnił ponadto, że ustawa obliguje przedstawiciela korpusu do godnego zachowania. – Osoba zatrudniona w administracji publicznej nie może dawać po sobie poznać, również poza swoim czasem pracy, że kieruje się wartościami, które historia XX wieku w oczywisty sposób nakazuje potępić: nacjonalizmem, ksenofobią i rasizmem – sprecyzował. Przypomniał przy tym, że publikacja takich treści na popularnym portalu zapewnia zasięg o wiele szerszy niż głoszenie ich np. na wiecach, zgromadzeniach czy wykładach. I ocenił, że swoim zachowaniem mężczyzna naraził na szwank dobre imię pracodawcy, szczególnie ważne w przypadku organów administracji publicznej.

Sąd wskazał także, że wolność słowa, mimo że w swoim zakresie przewiduje wypowiedzi kontrowersyjne, nie oznacza zezwolenia na narażanie dobra innych osób. A zatem zachowania urzędu nie można uznać za dyskryminację lub działanie niezgodne z prawem, a za stawianie koniecznych granic.

Sygnatura akt: IX P 154/22

Nieprawomocnym wyrokiem Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie orzekł, że zwolnienie pracownika za wpisy na portalu w mediach społecznościowych było zgodne z prawem. W złożonym pozwie domagał się przyznania mu prawie 50 tys. zł odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia i dyskryminację.

Obrażanie w godzinach pracy 

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauczyciele
Sąd: Dyrektor szkoły nie może obrażać przeciwników w internecie
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara