Aktualizacja: 24.03.2025 08:00 Publikacja: 30.11.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
Zmianę emerytalnego suwaka bezpieczeństwa zaproponował ekonomista Kamil Sobolewski. Przypomnijmy, że suwak włącza się na dziesięć lat przed osiągnięciem przez członka OFE wieku emerytalnego. ZUS przestaje wtedy wpłacać pieniądze na jego rachunek w tym systemie. Od tego momentu to, co na nim zgromadził, zaczyna płynąć na jego subkonto w ZUS. Eksperci wskazują, że taka konstrukcja suwaka i fakt, że w OFE starsze roczniki dominują nad młodszymi, będą miały fatalne skutki nie tylko dla OFE, ale i dla rynku kapitałowego, przedsiębiorstw potrzebujących kapitału na rozwój i całej gospodarki, obniżając przy okazji przyszłe emerytury. Suwak powoduje konieczność spieniężania aktywów znajdujących się w portfelach OFE, głównie akcji notowanych na GPW. Zgodnie z istniejącym mechanizmem największe odpływy przypadną na lata 2023-40. – Pomóc może subtelna ingerencja w suwak OFE – przekonuje ekonomista Kamil Sobolewski. Ta zmiana to wydłużenie czasu działania suwaka z 10 do 20 lat, tak by startował on jak obecnie 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, ale kończył się 10 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 75 lat. - W wyniku takiej zmiany w horyzoncie do 2040/2041 r. zapotrzebowanie na gotówkę z OFE w ramach suwaka spada z obecnych 124 do 90 mld zł, a wyprzedaż majątku OFE nastąpi w racjonalnym tempie - przekonuje ekspert.
Skradziona tożsamość mieszkańca Piotrkowa Trybunalskiego została wykorzystana do zawarcia fałszywych umów kupna-sprzedaży, a także ubezpieczenia 27 pojazdów.
Państwowa spółka, wbrew negatywnym trendom, mocno eksploruje rynek innowacyjnych spółek – i to nie tylko w Polsce. Uruchomiła z nimi niemal 50 nowatorskich projektów, które dały jej dodatkowy napęd. Teraz chwali się efektami.
W czwartym kwartale 2024 r. ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 2 proc. To drugi z rzędu kwartał spadków potwierdzający odwrócenie kilkuletniego trendu wzrostowego. W tym czasie polisy drożały nawet o przeszło 20 proc. rok do roku.
Liczba polis OC i AC rośnie z roku na rok. W 2024 r. ubezpieczyciele wypłacili z nich rekordową kwotę odszkodowań. Także dlatego, że rosną koszty szkód. W ślad za nimi po latach wojny cenowej ruszyły też ceny polis OC. W 2025 r. dalej będą drożeć.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ponad połowa badanych deklaruje, że gdyby miała wybór, zrezygnowałaby z obowiązkowej składki zdrowotnej i samodzielnie finansowała leczenie. To dlatego, że za leczenie często płacimy podwójnie: na NFZ i prywatnie. Ale NFZ jest kluczowy – zastrzegają eksperci.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dwóch na trzech pracowników deklaruje, że w ich firmie funkcjonuje system premiowy, który nie zawsze uważają za sprawiedliwy. Tym bardziej że wielu pracodawców stosuje premie uznaniowe.
Od wynagrodzenia wypłaconego pełnomocnikowi nie będzie trzeba opłacać należności do ZUS, pod warunkiem że obowiązki wynikające z prokury nie będą pokrywać się z zadaniami z umowy o pracę.
Osoby planujące założenie własnej firmy rozważają, jaką formę prawną wybrać: spółkę z o.o., a może JDG. Decyzja powinna być podjęta na podstawie analizy takich czynników jak cele firmy, oszacowanie ryzyka biznesowego czy analizy kwestii podatkowych.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe będzie przysługiwało, gdy nauczyciel zamiast przydzielonych zajęć zrealizował inne, zlecone przez dyrektora szkoły. Uczestnicząc w wycieczce zachowa więc prawo do wynagrodzenia za lekcje, których nie odbył.
• Przełomowy wyrok dotyczący kosztów uzyskania przychodów • NSA o podatkowych skutkach tzw. leasingu zwrotnego • Sposób na problemy podatkowe według zespołu Brzoski • Mały ZUS Plus: koniec sporu o liczenie karencji? • Czy będzie podwyżka kar dla firm? Sejm przyjął poprawkę • Deregulacja: zachętą do stosowania mediacji w sporach z urzędami • Ważne terminy na ten tydzień
Wpłatę powitalną otrzymuje uczestnik PPK, który spełnił łącznie dwa warunki. Po pierwsze, jest uczestnikiem tego programu przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe. Po drugie, na jego rachunek PPK trafiły - finansowane przez niego - wpłaty podstawowe za co najmniej 3 miesiące. Aby otrzymać dopłatę roczną, trzeba - w danym roku kalendarzowym - zgromadzić w PPK odpowiednią kwotę wpłat.
Pracodawca, który przetwarza dane z jawnych rejestrów, np. CEIDG, w celu uzasadnienia wypowiedzenia, nie łamie RODO.
Zarówno okres szkoły średniej, jak i studiów bierze się pod uwagę przy obliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy lata nauki są też wliczane do emerytury?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas