Polska Izba Ubezpieczeń we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego wydała wytyczne, w których precyzuje, kiedy można z tego prawa skorzystać
Poszkodowani przez wiele lat mieli problemy z wyegzekwowaniem od ubezpieczyciela sprawcy wypadku pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego, w czasie gdy uszkodzony samochód był w naprawie. KNF i rzecznik ubezpieczeniowych reprezentowali stanowisko poparte orzecznictwem sądowym, że poszkodowany może żądać zrekompensowania uszczerbku majątkowego polegającego na niemożności korzystania z uszkodzonego pojazdu i żądać pokrycia kosztów najmu samochodu zastępczego za okres, w którym nie było możliwe korzystanie z uszkodzonego auta.
[wyimek]Poszkodowany powinien udokumentować sposób, w jaki dotychczas korzystał z auta[/wyimek]
Praktyka towarzystw ubezpieczeniowych nie zawsze była zbieżna z tym stanowiskiem. Zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego zależał od polityki towarzystwa, które likwidowało szkodę, ale też od determinacji poszkodowanego. Ubezpieczyciele np. zwracali koszty tylko osobie wykorzystującej auto do prowadzenia działalności gospodarczej, ograniczali czas najmu albo nie zwracali kosztów za okres, gdy warsztat oczekiwał na dostarczenie części niezbędnych do naprawy.
[srodtytul]Ubezpieczyciele powinni ujednolicić zasady[/srodtytul]