Chodzi o Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta i Polski Związek Motorowy Towarzystwo Ubezpieczeń Vienna Insurance Group. Karę nałożyła na nie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według niej odszkodowanie należne konsumentowi z tytułu umowy autocasco nie może być pomniejszone o stawkę VAT.
Wątpliwości prezes UOKiK w umowach stosowanych przez obu ubezpieczycieli wzbudziła klauzula wpisana do rejestru postanowień niedozwolonych, na podstawie której przedsiębiorcy przyznawali sobie możliwość ustalania kosztów naprawy auta według cen netto. Prezes UOKiK zakwestionowała te praktyki, ponieważ zgodnie z prawem ubezpieczonemu należy się odszkodowanie pokrywające szkodę w pełnym zakresie. Oznacza to, że kalkulując wysokość wypłacanego konsumentowi ubezpieczenia, należy uwzględniać stawkę podatku od towaru i usług.
Odszkodowanie z autocasco nie może być pomniejszone o stawkę VAT
Nie były to jedyne niezgodne z prawem praktyki zakwestionowane przez UOKiK. We wzorcu umownym stosowanym przez TUiR Warta znalazło się postanowienie, na podstawie którego ubezpieczyciel automatycznie bezprawnie zastrzegał, że nie odpowiada za niektóre szkody.
Z kolei PZM TU Vienna Insurance Group m.in. określał, że składka za niewykorzystany okres ubezpieczenia nie podlega zwrotowi w razie wypłacenia ubezpieczonemu odszkodowania w wysokości równej wartości pojazdu w dniu powstania szkody. Tymczasem zgodnie z prawem w razie wcześniejszego rozwiązania umowy konsumentowi każdorazowo należy się zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej, jeśli nie została wyczerpana suma ubezpieczenia.