Małżeństwo K. jechało 16 września 2005 r. samochodem drogą krajową Warszawa–Lublin. Okresowo wiał porywisty wiatr i padał deszcz. W okolicy Bogucina z topoli rosnącej przy drodze oderwał się konar. Spadł na maskę samochodu i przez szybę wbił się między przednie siedzenia, zatrzymując się na tylnym. Ranił kierującego autem Jacka K., który stracił panowanie nad samochodem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w barierkę ochronną. Kierowca zmarł tego samego dnia w szpitalu. Jego żona podróżująca na przednim siedzeniu nie odniosła większych obrażeń.
Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nadzorca drogi, nie uznała odpowiedzialności za wypadek, dowodząc, że utrzymanie zieleni przydrożnej powierzyła profesjonalnej firmie, której prace systematycznie nadzorowała.
Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że GDDKiA i ubezpieczające ją TUiR Warta odpowiadają za wypadek na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego, a winą zarządcy drogi jest to, że nie wyeliminował potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Biegły dendrolog wskazał, że do odłamania się konaru doszło w wyniku nieprawidłowego wykonywania prac pielęgnacyjnych. Pozwany, zlecając zabiegi pielęgnacyjne i określając ich zakres, nie uwzględnił właściwości fizycznych topoli rosnących w szpalerze ani szczególnego ukształtowania terenu skutkującego większą podatnością drzew na oddziaływanie wiatru. Sąd ustalił, że ostatni zabieg pielęgnacyjny feralnej topoli miał miejsce w 2002 r. i polegał na usunięciu dolnych konarów w celu utrzymania tzw. skrajni drogi. Nikt nie wziął pod uwagę konsekwencji wynikających z pozostawania bez przycięcia najstarszych konarów, które po tym zabiegu stały się jeszcze bardziej narażone na podmuchy wiatru.
Sąd wytknął także, że GDDKiA nie podjęła żadnych dodatkowych robót pielęgnacyjnych na tym terenie po niemalże identycznym wypadku rok wcześniej (2004 r.). Decyzję o usunięciu wszystkich drzew z pobocza tej drogi dyrekcja podjęła natomiast bezpośrednio po wypadku, w którym zginął Jacek K. Okoliczność ta podważa tezę GDDKiA, że wiek feralnego drzewa sam przez się nie uzasadniał decyzji o jego wycięciu.