Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął na niekorzyść wynajmującego spór o opodatkowanie odszkodowania. Sprawa dotyczyła mieszkania, w którym jeden z pokoi zajmują osoby z orzeczoną sądownie eksmisją, mające prawo do mieszkania socjalnego. Gmina nie wykonała jednak prawomocnych decyzji sądu, więc mimo wyroku nie opuścili lokalu. Właściciel poniósł straty, gdyż nie mógł wynająć pokoju, a lokatorzy nie płacili odszkodowań za zajmowanie go bez tytułu prawnego. Wystąpił więc do sądu o zasądzenie odszkodowania od gminy.
W efekcie gmina wypłaciła mu ponad 20 tys. zł rekompensaty.
Mężczyzna wystąpił z wnioskiem o interpretację. Zapytał w nim, czy otrzymane pieniądze są dla niego przychodem z najmu i dzierżawy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał jednak w interpretacji (IBPBII/1/4511-119/15/BJ), że odszkodowanie nie może być opodatkowane jak przychód z najmu. Nie stanowi bowiem czynszu, do którego na mocy przepisów prawa oraz zawartej umowy zobowiązany jest najemca.
Mężczyzna zaskarżył interpretację do sądu, jednak WSA w Krakowie przyznał rację fiskusowi. Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem, iż odszkodowanie od gminy stanowi przychód z najmu. Jest to przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.