Meridiam z centralą w Paryżu przedstawił wspólną ofertę z zarządem lotniska w Monachium i wygrał w lipcu 2019 przetarg oferując roczną opłatę 24,5 mln euro i zainwestowanie 608 mln euro. Austriacka firma budowlana Strabag ma 1 proc. w zwycięskim konsorcjum, które będzie zarządzać lotniskiem, dokona remontu, zbuduje trzeci terminal pasażerski i nowy terminal cargo.
Umowę podpisano dopiero teraz, po rozpatrzeniu przez bułgarski sąd odwołań trzech innych konkurentów do tej koncesji: konsorcjum kierowanego przez francuską ADP, niemiecką Fraport i największego brytyjskiego operatora lotnisk Manchester Airports Group.
Na podstawie zawartej umowy, konsorcjum Meridiama wpłaci skarbowi państwa zaliczkę 550 mln lewa (325,3 mln dolarów) na zwiększenie jego płynnych środków w związku ze spodziewanym spadkiem gospodarczym z powodu pandemii. Bułgarzy wybrali to konsorcjum, mimo że proponowało mniejsze inwestycje od konkurentów i trzecią pod względem wielkości roczną opłatę.
Premier Bojko Borisow powiedział, że umowę zawarto w przejrzysty sposób. — Mam nadzieję, że po zniesieniu tych ograniczeń w podróżach z powodu wirusa sofijskie lotnisko będzie działać znów jako jedno z najlepszych w regionie — cytuje Reuter jego słowa z uroczystego podpisania umowy bez obecności dziennikarzy, by ograniczyć ryzyko zarażenia się.
Bułgarskie lotnisko obsłużyło w 2019 r. ponad 7 mln podróżnych i ponad 24 tys. ton frachtu, ale w ciągu pierwszych 4 miesięcy 2020 r. liczba pasażerów zmalała o 30 proc.