Viktor Orban już nie kupuje lotniska w Budapeszcie

Przynajmniej do przyszłego roku rząd węgierski odłożył przejęcie lotniska im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Oficjalny powód? Wysoka inflacja i zamieszanie na światowych rynkach finansowych.

Publikacja: 14.12.2021 11:33

Viktor Orban już nie kupuje lotniska w Budapeszcie

Foto: Adobe Stock

Do sprawy przejęcia budapeszteńskiego portu rząd zamierza wrócić po przyszłorocznych wyborach. — Jak na razie jednak sądzę, że nie byłoby rozsądnie zamykać transakcję lotniskową jeszcze przed wyborami. Teraz musimy pilnie zająć się ograniczeniem deficytu budżetowego – powiedział Viktor Orban w ostatni poniedziałek podczas konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Odkupienie lotniska od konsorcjum AviAlliance (dawniej Hochtief) było jednym z głównych celów rządu od wiosny 2021. Ta transakcja wpisywała się w politykę rządu Viktora Orbana od czasu, kiedy przejął władzę w 2010 roku. Celem stały się wtedy media, sektor bankowy oraz firmy energetyczne. Wiosną 2021 pojawił się także temat lotniska, a w listopadzie została złożona już konkretna oferta na jego odkupienie. W tym przypadku argumentacja była taka, że lotnisko jest elementem strategicznej infrastruktury, a ponieważ dla Węgier jest centrum transportowym, to automatycznie stało się ważne dla gospodarczego rozwoju kraju, zwłaszcza branży turystycznej.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Transport
Podróże na Bliski Wschód coraz bardziej ryzykowne
Transport
Indyjskie Dreamlinery zostały na ziemi do przeglądu
Transport
20-letnia prognoza Boeinga: mniejszy wzrost przewozu, ale popyt na samoloty skoczy
Transport
Salon lotniczy w Paryżu. W cieniu konfliktu i katastrofy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Transport
20-letnia prognoza Airbusa: liczba samolotów niemal się podwoi