– Dostałem wiele nagród za ten serial, ale otrzymanie Emmy to uczucie nieporównywalne z żadnym innym – powiedział "Rz" reżyser Andrzej Maleszka. – Wśród czterotysięcznej publiczności wiele osób czeka na werdykt, bo ma szansę na nagrodę. Ale odbiera ją tylko dziewięciu spośród nominowanych. Wśród laureatów był Al Gore, były wiceprezydent USA, którego nagrodzono w kategorii: telewizja społeczna. Tych emocji nie sposób opisać. Towarzyszyła mi świadomość, że to pierwsza Emmy dla Polski, i że nagroda bardzo ułatwi mi rozmowy z dystrybutorami kinowej wersji "Magicznego drzewa". Statuetkę odbieraliśmy razem z panią Hanną Probulską, producentką z TVP. Nie wiedzieliśmy, że jest... taka ciężka.

Statuetka Emmy przedstawia uskrzydloną, wyidealizowaną kobietę trzymającą w dłoniach atom. Rzeźba waży 5 funtów (ok. 2,5 kg). Wykonana jest z niklu, miedzi, srebra i złota.

Serial "Magiczne drzewo" realizowany w latach 2003 – 2006 składa się z siedmiu odcinków. Opowieść zaczyna się wielką burzą w dolinie Warty, która powala olbrzymi stary dąb. Nie jest to zwyczajne drzewo, ale ludzie nie znają jego mocy i tną na kawałki. Powstaje z nich wiele przedmiotów, każdy ma czarodziejskie właściwości. Wysłane do sklepów na całym świecie wpadają w ręce różnych ludzi, najczęściej dzieci, którym zaczynają przytrafiać się niezwykłe przygody.

Serial odniósł bezprecedensowy sukces na świecie. Został sprzedany i jest regularnie emitowany w kilkudziesięciu telewizjach, m.in. we Francji, Niemczech, Skandynawii, krajach iberoamerykańskich czy w Japonii. Widzów zafascynowało połączenie motywów fantastycznych z realnym życiem, świetna realizacja i optymizm poszczególnych odcinków. Film obfituje w efekty specjalne, komputerowe, są też fragmenty animowane. Zagrali m.in. Da-nuta Stenka, Maria Peszek, Borys Szyc. Muzykę napisał Krzesimir Dębski. Producent "Magicznego drzewa" (TVP – Agencja Filmowa) twierdzi, że to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich tytułów filmowych. Otrzymał już 20 międzynarodowych nagród, w tym podwójne Grand Prix prestiżowego Prix Jeunesse w Monachium w 2004 i 2006 r, Rockie Award na Banff World TV Fest w Kanadzie w 2005, a także nagrody w Kairze (2005) i w Chicago (2006).

Nowojorska Emmy Award jest największym wyróżnieniem. Nagrodę tę przyznaje się od 1949 roku. Istnieje kilka jej rodzajów – Primetime, Day-time, International, Regional, Sports. W branży nazywa się ją telewizyjnym Oscarem. W konkursie międzynarodowym Andrzej Maleszka był nominowany dziewięć lat temu za film "Telejulia".

W tym roku do Emmy Award International nominowano 38 produkcji z 16 krajów w dziewięciu kategoriach. "Ma-giczne drzewo" znalazło się wśród najlepszych programów dla dzieci i młodzieży na równi z produkcjami z Singapuru, Australii i Brazylii. ?

 

 

 

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ