Monika Janusz-Lorkowska

Myślałam, że jest dla dorosłych

Zabawny opis sytuacji codziennych, trafna obserwacja słabości ludzkich - ocenia oryginał Barbara Grzegorzewska, która przetłumaczyła na język polski większość części „Mikołajka”

Mgnienie oka – kadry historii

Laureaci konkursu BZ WBK Press Foto naciskają spust migawki w momentach nieoczywistych - pisze Monika Janusz-Lorkowska.

Ludzie nie wiedzą, co myślą

Z pisarzem Oscarem Brenifierem, francuskim filozofem tworzącym dla dzieci - rozmawia Monika Janusz - Lorkowska.

Ja, co to takiego

„Ja, co to takiego" to kolejny tom z serii Dzieci Filozofują autorstwa francuskiego filozofa Oscara Brenifiera pomagający uporać się z trudnymi pytaniami zadawanymi przez najmłodszych.

Podróże kształcą, zwłaszcza najmłodszych

„Podróże Misia Kazimierza" - kolejny tom zabawnej i ciepłej powieści dla dzieci autorstwa Pauliny Wilk - pisze Monika Janusz-Lorkowska.

Kto ty jesteś i pionierzy Polacy

Patriotyzm - jak wyjaśnić to pojęcie dzieciom? Między sobą nie potrafimy rozstrzygnąć, co to takiego i sprzeczamy się o definicję - pisze Monika Janusz – Lorkowska.

Dzieciom o miłości filozoficznie

Uczucia, co to takiego? A dobro i zło? Co to takiego? Wielkie pytania zadawane przez małe dzieci. Doktor filozofii Oscar Brenifier zamiast odpowiadać, zadaje pytania pomocnicze. Bo myślenie to świetna zabawa - pisze Monika Janusz-Lorkowska.

O tym jak pradziad porwał prababkę i na odwrót

"Wierszyki rodzinne" to coś dla dzieci i domu, czego nie należy bynajmniej czytać po kryjomu! - pisze Monika Janusz-Lorkowska.

Tina Oziewicz potrafi opowiedzieć najmłodszym jak czytać ilustracje

O tym ile historii i barwnych przygód kryje się w jednym obrazku, wymalowanym chociażby na porcelanowym talerzu, pokazuje najnowsza książka Oziewicz „Tyranozaur i traktorzystki" zilustrowana przez Olę Woldańską - Płocińską - pisze Monika Janusz-Lorkowska.

A gdy babcia odchodzi?

Metaforyczną opowieść o umieraniu bardzo delikatnie i poetycko przedstawia dzieciom w książce „Chusta babci" szwedzka autorka ?sa Lind - pisze Monika Janusz–Lorkowska.