Dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz? Czy boisz się wypowiadać przed całą klasą? Skąd wiesz, że rodzice cię kochają? Czy jesteś zazdrosny o swoich braci i siostry? - tego typu pytania pojawiają się w książce „Uczucia, co to takiego?". Według autora mają pomóc najmłodszym sięgnąć „pod powierzchnię rzeczy".

Zobacz galerię zdjęć

Dzieci są współautorami książki i próbują dawać odpowiedzi. Najczęściej nie mają wątpliwości. Zaczynają je mieć, gdy padają dodatkowe pytajniki. - I tak: „Czy dobrze jest być zakochanym?" - pyta Brenifier. - „Tak, bo czujemy się wtedy szczęśliwi" - brzmi pierwsza odpowiedź. - „Ale czy miłość daje wyłącznie szczęście? Czy szczęście jest w życiu najważniejsze? I czy jesteś szczęśliwy, gdy kochasz bez wzajemności?" - drąży filozof. Także gdy pada druga odpowiedź: „nie jest dobrze być zakochanym, bo wtedy głupio się wygląda i inni się ze mnie naśmiewają" -  autor dopytuje: „Wolisz kierować się zdaniem innych czy własnym? A może śmieją się z ciebie, bo ci zazdroszczą? Czy ktoś śmieje się z twoich rodziców, że się kochają?".

Książkę poświęconą emocjom i uczuciom podzielił na rozdziały: nieśmiałość, przyjaźń, konflikt, zazdrość. Podobnie skonstruował wydaną właśnie w Polsce pozycję: „Dobro i zło, co to takiego?" . Tu rozważane są m.in. takie zagadnienia jak wolność, prawo, uprzejmość, posłuszeństwo.  „Czy zawsze powinieneś słuchać swoich rodziców?" - pyta. - „O tak!, Bo inaczej zostanę ukarany!"

- „Tak, ale.. czy jesteś posłuszny wyłącznie ze strachu przed karą? Czy musisz bać się kary? czy gdyby rodzice jedynie wszystko ci tłumaczyli, słuchałbyś ich?"

Choć tematy nie są łatwe i nie bez powodu książki są wydawane w serii Dzieci Filozofują jako "niebajki", to podane są wyjątkowo lekko. Rozdziały tematyczne nie widnieją w spisie treści lecz wyróżniają się jak zakładki alfabetyczne w notesach adresowych - są widoczne poprzez specjalne cięcie i kolor. Dzięki takiemu zabiegowi nie trzeba się poruszać po książce chronologicznie, tematy szybko i łatwo można wybierać „na chybił trafił". Całe książki przypominają notes - drukowane są na grubym, szorstkim papierze, czcionki pytań imitują pismo ręczne, a komiczne ilustracje przedstawiające sytuacje o których mowa, rozrzucone są po całych stronicach niemal jak w komiksie. To wszystko sprawia, że przyjemnie obcuje się z taką książką. Mimo to nie są to lektury do samodzielnego czytania. Dobrze by było, gdyby najmłodsi mogli wertować je w towarzystwie dorosłych. Niech i oni zadadzą sobie trud odpowiedzenia na niektóre pytania.

Monika Janusz - Lorkowska

„Dobro i zło, co to takiego?"

tekst: Oscar Brenifier

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

ilustracje: Clément Devaux

tłum. Magdalena Kamińska-Maurugeon

Zakamarki, Poznań 2014, wiek 7+

„Uczucia, co to takiego?"

tekst: Oscar Brenifier

ilustracje: Serge Bloch

tłum. Magdalena Kamińska-Maurugeon

Zakamarki, Poznań 2013, wiek 7+