Jej bohaterki - Porce i Lana

, żyją wesoło w spokojnym, pastelowym świecie w „dolinie talerza", dopóki naczynie nie spada na podłogę. Wśród potłuczonych kawałków zachowały się cało tylko dziewczynki i ich traktor. Ruszają w poszukiwaniu nowego malowanego świata. A tych w domu nie brakuje. Na ścianach są obrazki, pocztówki i mapy. Czy gościnną okaże się być kolorowa tapeta z dinozaurami w jednym z dziecięcych pokoi? A może pustynia sufitu? Tina Oziewicz pokazuje, że unieruchomione na obrazach zwierzęta i postacie mogą ożyć  i przeżywać przygody. Udowadnia najmłodszym, że ilustracja jest jak stopklatka - wystarczy uruchomić wyobraźnię i już zaczyna się film. I to taki, do którego można samemu wymyślić zakończenie.

Zobacz galerię zdjęć

Autorka z Wrocławia specjalizuje się w opowiadaniu historii na kanwie obrazów. Oficyna Dwie Siostry zaangażowała ją niedawno do napisania opowieści inspirowanej olejem Wilhelma Sasnala z 2007 roku. Obraz nie ma tytułu, utrzymany jest w niebiesko-szarej tonacji, przedstawia niebo, wieżę Eiffla i zacieki. To wystarczyło, by stworzyć zaskakujące, naukowo-fantastyczne opowiadanie

„Pamiątka z Paryża"

. Zapoznaje nie tylko z tajemniczym malarstwem Sasnala, żartobliwie odpowiada też na pytanie, skąd się biorą małe figurki wieży Eiffla wywożone masowo przez turystów ze stolicy Francji.

Książki dla najmłodszych - czytaj więcej

I w tym przypadku książka Tiny Oziewicz jest ilustracyjno-typograficznym rarytasem. Graficzne wariacje na temat motywu z obrazu Sasnala wykonał do jej opowiadania niejednokrotnie nagradzany za twórczość Jacek Ambrożewski. A tytuł ukazał się w serii "Mały Koneser", dla której Oziewicz tworzyła przed czterema laty swoją pierwszą inspirowaną obrazem historię - „Powidoki", na podstawie „Powidoku słońca" Władysława Strzemińskiego.

Monika Janusz - Lorkowska

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

„Tyranozaur i Traktorzystki"

tekst: Tina Oziewicz

ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska

Wydawnictwo Czerwony Konik

Kraków 2014,

wiek 5+

„Pamiątka z Paryża"

tekst: Tina Oziewicz

il. Jacek Ambrożewski

Dwie Siostry

Warszawa 2013,

wiek 9+