Ta książka, podobnie jak inne z serii, skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Zawiera sześć ważnych pytań. Każde z nich prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Odpowiedzi są podważane.

Rodzą się kolejne pytania i wątpliwości, a każde z nich  dotyczy codziennego życia dziecka i jego samego. Na przykład: Czy jesteś taki jak inni? – Tak, bo jestem normalny – pada odpowiedź. – Tak, ale... kto decyduje o tym, co jest normalne? I czy bycie normalnym oznacza bycie takim jak wszyscy? – pyta filozof. Dzieci często zadają pytania mające naturę filozoficzną. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny?

Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą jakich udzielić odpowiedzi. Bo też nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Nie wiedzą przede wszystkim w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy. Seria Brenifiera wykorzystuje naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi bez obawy wkraczania na teren takich filozoficznych zagadnień jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość, świadomość.

Wspiera naturalną u najmłodszych skłonność do zadawania pytań i przy okazji kształtuje w nich analityczny i logiczny sposób myślenia. Ilustracje (tu Aurelien Debat) oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiane sprawy w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki, a czasem nawet nieco wywrotowy. Polecam.

Monika Janusz – Lorkowska