Narratorem cyklu będzie Wojciech Klata, znany m.in. z roli młodocianego uciekiniera w filmie „300 mil do nieba”. – Jestem młodym emerytem – żartuje Klata. – Obecnie gram rzadko, hobbystycznie. Za każdym razem z taką myślą, że jako aktor pojawiam się przed kamerą ostatni raz. Uznałem, że warto robić inne rzeczy.
Od kilku lat pisze scenariusze programów publicystycznych, poświęca się ich reżyserii. W 2007 roku prowadził w TVP Kultura dziewięciodcinkowy cykl „Socjopaci”, w których rozmawiał z artystami, m.in. Dorotą Masłowską, Wilhelmem Sasnalem, Wojciechem Waglewskim. Jest absolwentem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego jego zainteresowania zbiegają się z tematyką cyklu „System zero dziewięć”.
Pracę magisterską poświęcił kształtowaniu się systemu partyjnego w Polsce po roku 1989. – Celem programu jest pokazanie specyfiki systemu społeczno-politycznego, który się u nas wytworzył w ciągu dwudziestu lat od obrad Okrągłego Stołu – mówi Wojciech Klata. – Mam wrażenie, że dotychczasowe diagnozy nie nazywają świata, w którym żyjemy, nie odzwierciedlają realnych procesów zachodzących w Polsce.
Punktem wyjścia cyklu jest rok 1989. – To był moment otwarcia – dodaje Klata. – Pojawiła się wówczas wolność, nowe możliwości. Badacze systemów politycznych, którzy przyjeżdżali nad Wisłę, by zbadać sytuację, ze zdziwieniem dochodzili do wniosku, że wszystko się przepoczwarza, zmienia. A przecież podstawowym założeniem definicji sytemu jest to, że istnieją w nim względnie trwałe zależności. Myślę, że możemy je dostrzec właśnie teraz.
W „Systemie zero dziewięć” nie zobaczymy jednak znanych polityków i ich zażartych dyskusji, zbyt często przeradzających się w pyskówki. – Politykę traktujemy wyłącznie jako sferę idei – podkreśla Wojciech Klata.