Na to pytanie próbuje odpowiedzieć fizyk, doktor Basil Singer w dokumentalnym cyklu „Kosmiczne wyzwania”. Żarty na bok. Naszej planecie naprawdę zagrażają rozliczne niebezpieczeństwa – od krążących w kosmosie meteorytów przez efekt globalnego ocieplenia po skażenie bronią chemiczną lub nuklearną, jeśli dostałaby się w ręce nieodpowiednich ludzi. I nawet jeśli wizja zagłady życia na Ziemi należy do odległej przyszłości, warto zadać sobie pytanie o możliwość skolonizowania innych planet. To zagadnienie rozpala wyobraźnię człowieka niemal od zawsze. A jego ciekawość umiejętnie podsycają literatura i kino.

Jednak doktor Singer nie zamierza fantazjować. Przedstawia jedynie naukowo sprawdzone fakty i teorie dotyczące możliwości przetrwania gatunku ludzkiego na obcych planetach. Zerowa grawitacja, rozpiętość temperatury od minus 100 stopni Celsjusza do plus 400. Nic nie wskazuje, aby udało nam się zamieszkać na Merkurym, Wenus, Marsie, Jowiszu, Saturnie lub którymś z ich księżyców. Zamarzniemy w ułamku sekundy albo spalimy się na popiół. A do tego nie będziemy w stanie zrobić kroku bez siły ziemskiego przyciągania.

Ale może z pomocą przyjdą nam najnowocześniejsze technologie? Doktor Singer wypróbowuje ich działanie, wystawia się na działanie skrajnych temperatur. Zbiera dane potrzebne do symulacji komputerowej, dzięki której stworzy model przyszłego życia w kosmosie.

[i]21.00 | Disc. Science | piątek[/i]