Wybrane z tygodnia

Publikacja: 01.04.2010 19:53

Wybrane z tygodnia

Foto: PAT

[b]Wielkie widowiska natury: Wielka odwilż[/b]

Cykl dokumentalny BBC z narracją wspaniałego Davida Attenborougha ukazuje najbardziej efektowne zjawiska natury. Pierwszą odsłoną „Wielkich widowisk natury” jest arktyczna odwilż. W wyniku zwiększonej wówczas aktywności słońca w wodę zamienia się blisko 7 mln kilometrów kwadratowych lodu. Dla wielu gatunków zwierząt to jedyna okazja, by zdobyć pożywienie, rozmnożyć się i wychować potomstwo. Są jednak i takie, jak niedźwiedzie polarne, dla których to prawdziwa szkoła przetrwania. W marcu ku wybrzeżom Arktyki nadciąga już pierwsza fala migrujących zwierząt. Najbardziej zapobiegliwe są ptaki. Olbrzymie stada alczyków i nurzyków penetrują skute jeszcze lodem morskie klify.

16.00 | tvp 1 | poniedziałek

[b]Żyjący z wilkami[/b]

Bohaterem film jest Shaun Ellis, który jako pierwszy człowiek został przyjęty do wilczego stada. Od lat śpi, je i bawi się z grupą wilków mieszkających w lesie w angielskim mieście Devon. Pewnie niedługo stałby się zupełnym odludkiem, gdyby nie jego wielka miłość – narzeczona Helen Jeffs (oboje na zdjęciu). Widzowie dowiedzą się, do jakich wyrzeczeń zdolna jest kobieta, by żyć u boku ukochanego mężczyzny. W imię miłości Helen zmienia swoje codzienne menu i zachowanie. Rezygnuje np. z używania perfum, bo musi jak najszybciej przesiąknąć wilczym zapachem! Czy poradzi sobie z niecodziennym życiowym zadaniem i będzie umiała żyć wśród wilków? Świetny dokument.

20.30 | animal planet | wtorek

[b]Oblicza Ziemi: Lud rena w Mongolii[/b]

Mongolscy nomadzi stworzyli niegdyś ogromne imperium. Dziś połowa z nich mieszka w domach i coraz rzadziej wędrują, wypasając stada. W niemieckim filmie z 2007 roku poznamy grupę pasterzy, która nazywa siebie Tucha, a przez Mongołów zwana jest ludem rena, czyli Caatan. Do dziś podtrzymują sposób życia, który prowadzili od tysięcy lat. Wraz ze stadami reniferów przemierzają przez cały rok syberyjską tajgę, poszukując nowych pastwisk. Zapewniające im schronienie namioty wznoszą w parę godzin, aby równie szybko móc je później przenieść w inne miejsce. Ochronę w zimie, jak twierdzą, zapewnia ich bóstwo zwane Tenger.

12.10 | tvp 2 | wtorek

[b]Oblicza Ziemi: Cuda w lasach Celebesu[/b]

Pomiędzy Indochinami a Australią, w środku Archipelagu Malajskiego, znajduje się fascynująca wyspa Celebes. Ci, którzy podziwiali skarby kryjące się tam pod i nad wodą, rozumieją, czemu nazywana jest rajem zrodzonym z ognia. Bogactwem gatunków dorównuje Wielkiej Rafie Koralowej. Znacznie mniej znana jest bioróżnorodność porastających wysokie góry lasów deszczowych, zapewniających schronienie i pożywienie tysiącom zwierząt. Źródła tej obfitości to wilgotny, tropikalny klimat i żyzna gleba, powstała z lawy licznych wulkanów, które do dziś wystawiają wyspę na łaskę i niełaskę sił drzemiących pod ziemią.

Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów