Przystojny 55-latek, brunet o charakterystycznych gęstych brwiach i zmysłowych ustach, nie traktuje etykietki „amant” serio. Śmieje się, że jako młody chłopak miał wielkie kompleksy, bo wstydził się swoich grubych warg. A co do brwi – do głowy by mu nie przyszło, że będą budzić takie emocje.
Według Gallaghera o jego karierze zadecydował przypadek i fakt, że zaczynał od występów w broadwayowskich musicalach. Status amanta ugruntował filmowy debiut „The Idolmaker” (1980). Zagrał gwiazdora rockowego, na widok którego mdleją fanki. Na szczęście, reżyserzy dostrzegli w młodym aktorze coś więcej. Tak jak Steven Soderbergh, który obsadził go w roli aroganckiego, niewiernego męża w głośnym filmie „Seks, kłamstwa i kasety wideo” (1989).
Peter Killian Gallagher urodził się 19 sierpnia 1955 roku w Nowym Jorku. Jego matka, irlandzka imigrantka, została bakteriologiem i prowadziła ważne badania naukowe. O swoim ojcu aktor mówi, że był pierwszym Gallagherem, który zdobył wyższe wykształcenie i nie kontynuował rodzinnej tradycji, co znaczy – nie został górnikiem. Gallagher senior, żołnierz i uczestnik lądowania aliantów w Normandii, po powrocie z wojny zatrudnił się w branży reklamowej.
W czasach szkolnych idolem Petera był amerykański aktor i piosenkarz Dean Martin. Chłopak marzył, żeby pójść w jego ślady, próbował sił w szkolnych przedstawieniach, ale kiedy trzeba się było zdecydować na kierunek studiów, postawił na coś pewniejszego i wybrał ekonomię na Tufts University. Nie zrezygnował jednak z pasji i podczas letnich wakacji występował w Boston Shakespeare Company oraz The Priscilla Beach Theatre. Przez rok uczęszczał też na zajęcia w słynnym nowojorskim Actors Studio. Poza tym śpiewał w zespole rockowym o wdzięcznej nazwie Beelzebubs.
Po ukończeniu studiów Gallagher uświadomił sobie, że bycie ekonomistą aż tak go jednak nie fascynuje. Co innego – teatr. Dlatego dał sobie siedem lat na zaistnienie w branży rozrywkowej. Zaczął od otwartych przesłuchań do dwóch głośnych musicali. Odstał w kolejce ponad osiem godzin, ale został przyjęty.