Reklama

Chrystus zmartwychwstał

Z telewizyjnych propozycji świątecznych najbardziej zadowoleni będą ci, którzy lubią poznawać życie gwiazd, i ci, których ciekawią ludowe tradycje

Aktualizacja: 03.04.2010 14:12 Publikacja: 01.04.2010 19:30

fot: OSSERVATORE ROMANO

fot: OSSERVATORE ROMANO

Foto: AFP

Wielkanocne święta poprzedza czas smutku i zadumy. W ten klimat wprowadza trzyczęściowe Oratorium Kalwaryjskie (dwie części pokazano w ubiegłym tygodniu, trzecią zobaczymy w piątek (TVP 1, godz. 14.25). Jego autorzy, Zbigniew Książek i Bartłomiej Gliniak, opowiadają o Jezusie Chrystusie, św. Franciszku z Asyżu i Janie Pawle II. W scenerii słynnego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, odwiedzanego w ciągu roku przez miliony pątników, u stóp Wzgórza Ukrzyżowania, 160 wykonawców tworzy poruszające widowisko.

[srodtytul]Tysiące kwiatów w Watykanie[/srodtytul]

Jego swoistą kontynuację stanowić będzie transmitowana wzorem lat ubiegłych Wielkopiątkowa liturgia Drogi Krzyżowej (TVP 1, godz. 21.00). W ruinach rzymskiego Koloseum poprowadzi ją papież Benedykt XVI. Dwa dni później Ojciec Święty odprawi w Watykanie mszę świętą Zmartwychwstania Pańskiego, udzielając błogosławieństwa miastu i światu, czyli urbi et orbi (TVP 1, niedziela, godz. 10.10).

O świątecznych przygotowaniach i watykańskich obyczajach opowiada zrealizowany trzy lata temu przez ekipę niemieckiej telewizji ZDF dokument „Z wizytą w Watykanie. Straż pożarna i wielkanocny baranek” (TVP 2, niedziela, godz. 7.50). Na terenie tego największego kompleksu pałacowo-kościelnego, a zarazem najmniejszego państwa świata, przygotowania do świąt zaczynają się dużo wcześniej. Strażacy przeprowadzają próbne alarmy, a ogrodnicy robią miejsce na dziesiątki tysięcy świeżych kwiatów, które przyjeżdżają z Holandii, by upiększyć miejsca ceremonii. Wykonywane są generalne porządki, sprawdzana gotowość wszystkich służb. Arcybiskup Marini, wieloletni papieski mistrz ceremonii, nadzoruje próby przed mszą rezurekcyjną...

[srodtytul]Jak świętują polskie gwiazdy[/srodtytul]

Reklama
Reklama

TVP przygotowała w odświętnej odsłonie wiele znanych, cyklicznych programów. Tradycją lat ubiegłych na święta został nagrany uroczysty koncert „Zacisza gwiazd” (TVP 2, sobota, godz. 14.35, poniedziałek, godz. 14.40). Poprowadzi go jak zawsze autorka cyklu Magdalena Pawlicka w towarzystwie Zbigniewa Wodeckiego. Wystąpi Sebastian Karpiel-Bułecka ze swoim bratem Janem, Andrzej Sikorowski z córką Mają, Aneta Teodorczuk-Perchuć i Marcin Perchuć, Joanna Pałucka i Andrzej Strzelecki, Dominika Figurska i Michał Chorosiński, bracia Mariusz i Krystian Pudzianowscy.

Aż dwa specjalne wydania przygotowali autorzy teleturnieju „Jaka to melodia?” (TVP 1, niedziela, poniedziałek, godz. 18.15). Gośćmi pierwszego będzie klan Młynarskich, czyli Wojciech z córkami Pauliną i Agatą, a także Julia Pietrucha, odtwórczyni roli głównej w nowym serialu „Blondynka”. Oprawę artystyczną zapewnią m.in. In-Grid, Chór Aleksandrowa, Bonnie Tyler, Danuta Błażejczyk oraz Natasza Urbańska. Drugi program przebiegnie pod hasłem rywalizacji najlepszych dotychczas zawodników. A swoje przeboje zaśpiewają m.in.: Krystyna Prońko i KOMBII.

Wielkanocna „Szansa na sukces” (TVP 2, niedziela, godz. 15.05) proponuje pieśni paschalne w wykonaniu piosenkarzy tworzących duety z laureatami programu. Wszystko w scenerii wiosennej (studio zostanie wyścielone trawą) i religijnej (fotografie z wnętrz znanych kościołów). Wśród gwiazd: Justyna Steczkowska, Katarzyna Cerekwicka (na zdjęciu na dole), Piotr Kupicha, Mietek Szcześniak, Renata Przemyk, bracia Golcowie i Paweł Kukiz. W roli mistrza ceremonii – jak zawsze Wojciech Mann, który namówi gwiazdy estrady do opowieści o rodzinnych tradycjach świątecznych.

W pierwszy dzień świąt atrakcje dla swoich widzów przygotowała także TVP Polonia która wiele razy tego dnia (14.55, 15.35,16.45, 23.35, 0.05) zaprosi na spotkania ze znanymi i lubianymi. Pełniący honory domu Joanna Bator i Leszek Ratajczak zaproponują gościom zwierzenia na temat ich świąt wielkanocnych i kultywowanych w domach rodzinnych obyczajów. Przy świątecznym stole zasiądą Maryla Rodowicz, Magda Gessler i Tomasz Karolak. Fani Dody będą mieli okazję obejrzeć ją w specjalnym dwuodcinkowym wydaniu teleturnieju „Tak to leciało!” (TVP 2, sobota, niedziela, godz. 19.05). Piosenkarka spróbuje udowodnić, że nie jest jej obcy repertuar Edyty Górniak, Agnieszki Chylińskiej czy Marka Grechuty. W zmaganiach będą ją wspomagać narzeczony, a także przyjaciółka i asystentka. Tradycyjnie już wygrana zostanie przeznaczona na rzecz potrzebujących, tym razem – chorych na stwardnienie rozsiane.

Na dwa świąteczne wieczory literacko-muzyczne zaprosi lubiany duet: Zenon Laskowik i Waldemar Malicki (TVP 2, niedziela, godz. 20.05, poniedziałek, godz. 20.10). Program zarejestrowany został w bydgoskiej Operze Nova, a oprócz gospodarzy wzięła w nim udział Kabareciarnia i Filharmonia Dowcipu z jej dyrygentem Bernardem Chmielarzem na czele. Wielkanocne wydanie będzie miał także show „Kocham cię, Polsko” (TVP 2, sobota, godz. 20.15), w którym pojawiają się m.in. Agnieszka Wagner, Katarzyna Cichopek, Adrianna Biedrzyńska i Robert Moskwa.

[srodtytul]Pamiętajcie o śmiergustach[/srodtytul]

Reklama
Reklama

Nieco poważniejszej rozrywki dostarczą widzom filmy dokumentalne i reportaże opowiadające o różnych aspektach i kontekstach wielkanocnych świąt.

Film dokumentalny „Jajko” (TVP Info, poniedziałek, godz. 12.00) przedstawi kurze jajo jako religijny symbol i ważny element ludowej tradycji. W wielu kulturach od zarania dziejów uważano je za symbol zmartwychwstania, nieustannego odradzania się życia w przyrodzie. Ludowe wierzenia uznawały je za skuteczne lekarstwo na choroby, odczyniające uroki. Najstarsze znane pisanki odnaleziono na terenie sumeryjskiej Mezopotamii i liczą ponad 5 tysięcy lat. W Polsce najdawniejsze pochodzą z końca X wieku i zostały odkryte podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek.

O tym, że dzisiejszy lany poniedziałek był dawniej Dniem św. Lejka dowiedzą się widzowie, którzy obejrzą „Smak tradycji” (TVP Polonia, poniedziałek, godz. 7.45). Oblewanie się wodą wywodzące się jeszcze z czasów prasłowiańskich przetrwało do dziś, mimo że od XIV wieku przeciwny temu obyczajowi był Kościół. W programie będzie także mowa o potrawach serwowanych dawniej na świątecznym stole, a także o zwyczajach dziś już zapomnianych, jak np. świętowanie wtorku wielkanocnego i obchodzenie w tym dniu rękawki.

Reportaż „Pieśń o zmartwychwstaniu” (TVP Polonia, sobota, godz. 14.25, TVP Info, poniedziałek, godz. 9.00) uświadomi, że jedną z najstarszych pieśni wielkanocnych jest XIII-wieczny utwór „Chrystus zmartwychwstał”, a także, że komponowane na te święta utwory są starsze niż kolędy, które pojawiły się dopiero pod koniec XVIII wieku.

Kilka propozycji programowych zostało też przygotowanych z myślą o miłośnikach rodzimego folkloru. O szczególnym charakterze Wielkanocy dla świeżo poślubionych góralek opowiada reportaż „Wielkanocne przenosiny” (TVP Info, poniedziałek, godz. 10.00). W tym czasie młode mężatki opuszczały rodzinne domy, przenosząc się do mężów. O specyficznych wielkanocnych obyczajach w Wilamowicach, małej miejscowości niedaleko Bielska-Białej, opowiada reportaż „Wilamowickie śmiergusty” (TVP Polonia, poniedziałek, godz. 23.45). Mieszkający tam kawalerowie odprawiali co roku wilamowickie dziady, podczas których z maskami na twarzach, przebrani w dziwaczne stroje, w pierwszy dzień świąt składali wizyty pannom. Ale następnego dnia do wspólnej radosnej zabawy przyłączała się już cała wieś.

Dwojaki charakter mają obchody świąt wielkanocnych na Syberii, o czym opowiada niemiecki dokument „Wielkanoc w tajdze. Podróż do krainy zesłańców” (TVP Info, poniedziałek, godz. 23.25). W oddalonej od cywilizacji wsi Mogoczino jedni świętują w cerkwi, wracając do swych prawosławnych korzeni, drudzy – biesiadnie, bliżej ludowej tradycji.

Reklama
Reklama

Propozycji, jak widać, jest tak wiele, że można dostać zawrotu głowy. Wtedy zbawienny może się okazać poniedziałkowy śmigus-dyngus...

Wielkanocne święta poprzedza czas smutku i zadumy. W ten klimat wprowadza trzyczęściowe Oratorium Kalwaryjskie (dwie części pokazano w ubiegłym tygodniu, trzecią zobaczymy w piątek (TVP 1, godz. 14.25). Jego autorzy, Zbigniew Książek i Bartłomiej Gliniak, opowiadają o Jezusie Chrystusie, św. Franciszku z Asyżu i Janie Pawle II. W scenerii słynnego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, odwiedzanego w ciągu roku przez miliony pątników, u stóp Wzgórza Ukrzyżowania, 160 wykonawców tworzy poruszające widowisko.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Reklama
Telewizja
Finał „Simpsonów” zaskoczył widzów. Nie żyje jedna z głównych bohaterek
Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Reklama
Reklama