Zgodnie z tradycją, zwyciężczyni przez rok swojej kadencji mieszka w Londynie i działa na rzecz organizacji charytatywnych. Czy poza spełnieniem marzenia o byciu najpiękniejszą kobietą na świecie udział w tej imprezie przynosi młodym dziewczynom realne korzyści?
Uczestniczki często mówią o przyjaźniach, które zawarły, i miejscach, jakie udało im się zobaczyć. Wiele z nich pracuje jako modelki, więc występ w konkursie daje im dodatkową szansę pokazania się potencjalnym pracodawcom, podpisania kontraktów reklamowych.
Ale historia pokazuje, że udział w Miss World może być też przepustką do... sypialni Jamesa Bonda. Finalistki konkursu kilkakrotnie pojawiały się na ekranie w opowieściach o agencie 007. Najsławniejsza z nich to z pewnością Halle Berry (reprezentująca Stany Zjednoczone w 1986 roku).
Warto wspomnieć także o Francuzce Claudine Auger (wicemiss świata 1958), która zagrała u boku Seana Connery’ego w „Operacji Piorun” czy Austriaczce Evie Reuber-Staier (Miss Świata 1969) mającej swoje pięć minut w „Szpiegu, który mnie kochał” z Rogerem Moorem.
Przez lata konkurs nie stracił prestiżu mimo drobnych towarzyszących mu skandali. W 1970 roku feministki zakłóciły uroczystość, obrzucając uczestników gali workami wypełnionymi mąką. Miss Świata 1974 roku Helen Morgan została poproszona o zwrot korony zaledwie pięć dni po jej zdobyciu, kiedy się okazało, że jest samotną matką.