Prof. dr hab. Wiesław W. Jędrzejczak jest kierownikiem Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie, a także konsultantem krajowym w zakresie hematologii. W 1993 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fundacji Nauki Polskiej w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za pracę na temat molekularnych i komórkowych mechanizmów powstawania komórek krwi. Publikuje w najważniejszych światowych pismach naukowych: „Science”, „Journal of Experimental Medicine”, „Blood”, „British Medical Journal”.
W dni powszednie pracuje w szpitalu od rana do późnej nocy, a w weekendy z upodobaniem zajmuje się… renowacją starych mebli.
Jest pierwszym lekarzem w Polsce, który przeszczepił choremu szpik kostny. Pytany, czy miał świadomość, że przeciera nowy szlak w polskiej medycynie, odpowiada: „Bardziej niż na przecieraniu nowego szlaku zależało mi na podjęciu próby ratowania chorego, któremu ówczesna medycyna nie dawała żadnej nadziei. I to się wtedy liczyło. Czy miałem obawy? Oczywiście, że tak”.
Film Jakuba Kossakowskiego to opowieść o trudnych wyborach, których codziennie musi dokonywać lekarz i naukowiec, aby ratować ludzkie życie. W postaci profesora Jędrzejczaka ujmuje ciepło i podejście do pacjenta. Każdą pomyłkę zespołu bierze na siebie, każdy sukces przypisuje zespołowi. Do jego największych osiągnięć należy opracowanie oryginalnych metod chemioterapii nowotworów, kontroli skutków ubocznych leków przeciwnowotworowych czy przeszczepiania szpiku u ludzi. Dla pacjentów jest wielkim autorytetem. Profesor, wyjaśniając, że nowotwory są następstwem przypadkowego błędu genetycznego powstającego podczas podziału komórki, przypomina, że stres nie ma wpływu na ich powstanie. Przy każdej okazji podkreśla jednak, że człowiek może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową, prowadząc higieniczny tryb życia i nie paląc papierosów.