Jedna z najważniejszych scen w Polsce ma 60 lat. Od początku jej znakiem rozpoznawczym był mocny teatralny zespół. Kreacje tworzyli tam m.in. Łomnicki, Fijewski, Łapicki, Rudzki, Borowski, Kreczmar, Wołłejko, Zapasiewicz, Mrozowska, Mikołajska, Ludwiżanka. Dziś publiczność przychodzi na Kowalewskiego, Lipińską, Szyca, Charewicza, Celińską. Przez 60 lat scena miała tylko dwóch dyrektorów Erwina Axera oraz Macieja Englerta. Trzecim twórcą, który wywarł największy wpływ na repertuar i markę Współczesnego, stał się Sławomir Mrożek. Konrad Swinarski wystawiał jego „Czarowną noc” i „Zabawę”, Axer – „Tango”, „Szczęśliwe wydarzenie”, „Ambasadora”, Jerzy Kreczmar – „Emigrantów”.
Podczas „Niedzieli z...” TVP Kultura przypomni komedię „Rozbity dzban” Heinricha von Kleista zrealizowaną na potrzeby Teatru Telewizji przez Macieja Englerta w 1996 roku. To opowieść o obłudnym sędzi, uosabiającym egoizm, lizusostwo i ciemnotę. Grającemu główną rolę Wiesławowi Michnikowskiemu partnerują m.in. Henryk Bista, Marcin Troński i Zofia Kucówna.
Stacja pokaże również dokument „Sprawy teatralne Erwina Axera”, w którym pierwszy szef Współczesnego wspomina początki sceny i trudną koegzystencję teatru i polityki w PRL.
Więcej o historii, ale także o ostatnich spektaklach Współczesnego opowiedzą zaproszeni goście. Będzie wśród nich dyrektor Maciej Englert oraz aktorzy: Marta Lipińska, Maja Komorowska, Krzysztof Kowalewski, Borys Szyc i Andrzej Zieliński. Udział zapowiedzieli także: Jan Englert, pracujący na etacie we Współczesnym jako aktor w latach 1969 – 1981 oraz Katarzyna Figura, która na scenie przy Mokotowskiej 13 zagrała m.in. Irinę w „Trzech siostrach” (1985) oraz Hellę w słynnej inscenizacji „Mistrza i Małgorzaty” (1987).
[i]Niedziela z... Teatrem Współczesnym | 17.05, 19.10 | TVP Kultura | NIEDZIELA[/i]