W latach 80. ksiądz Jerzy Popiełuszko należał do najbardziej znanych kapłanów w Polsce – za sprawą słynnych mszy za ojczyznę odprawianych w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki. W głoszonych przez siebie homiliach wielokrotnie przypominał: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!”.

Przełomem w życiu ks. Jerzego był sierpień 1980 roku, kiedy na prośbę prymasa Wyszyńskiego odprawił mszę dla strajkujących robotników Huty Warszawa solidaryzujących się ze stoczniowcami z Wybrzeża. „Wtedy zrodziła się potrzeba zostania z nimi” – zanotował ks. Jerzy w pamiętniku. Od 28 lutego 1982 roku celebrował w każdą ostatnią niedzielę miesiąca mszę za ojczyznę, na które zjeżdżali wierni z całego kraju. „Jestem przekonany, że to, co robię, jest słuszne, i dlatego jestem gotowy na wszystko” – zapisywał.

Służba Bezpieczeństwa wielokrotnie próbowała go zastraszyć. Do mieszkania księdza agenci podrzucili np. materiały wybuchowe. Został aresztowany, ale dzięki zabiegom Sekretariatu Episkopatu wrócił do domu. 19 października 1984 r. w czasie podróży z Bydgoszczy został uprowadzony przez funkcjonariuszy MSW. 30 października z zalewu we Włocławku wyłowiono jego zmasakrowane zwłoki.

Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki, rozpoczęty 8 lutego 1997 roku, w najbliższą niedzielę kończy się wyniesieniem na ołtarze. Z tej okazji TVP przygotowała sporo okolicznościowych programów. W przeddzień beatyfikacji TVP 2 wyemituje cykl krótkich impresji poświęconych księdzu – „Prawda zawsze zwycięży – wspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce” (13.50, 14.30, 16.35, 17.20). Opowiedzą o nim: m.in.: Jan Marczak, który od 20 lat kieruje Kościelną Służbą Porządkową TOTUS TUUS, pełniącą przez całą dobę służbę przy grobie ks. Popiełuszki, a także mecenas Tadeusz de Virion, ks. Jan Sikorski – kolega z lat 80. i o. Gabriel Bartoszewski – promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego.

Także w sobotę Dwójka przypomni dokument „Msza za ojczyznę” (godz.16.40), zrealizowany w 1984 roku przez Fina Jarmo Jaaskelainena, absolwenta łódzkiej Filmówki, który znaczną część życia spędził w Polsce (autorem zdjęć był Michał Bukojemski). Kanwę opowieści stanowi relacja z pierwszej odprawianej w intencji ojczyzny mszy w kościele św. Stanisława Kostki, na której nie było już ks. Popiełuszki. W relację wplecione zostały obszerne fragmenty ostatniego kazania zamordowanego kapłana, jakie wygłosił kilka godzin przed śmiercią. Tragiczne wydarzenia tamtych dni relacjonują świadkowie. W filmie znalazło się także przemówienie gen. Czesława Kiszczaka oraz ujęcia z rozprawy sądowej zabójców księdza. Mało znany w Polsce film zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere.

W sobotę odbędzie się też uroczysty koncert przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie. Jego transmisję przeprowadzi TVP 1 (godz. 17.25), a powtórzy tego samego dnia TVP Polonia (godz. 23.00). Myślą przewodnią wyreżyserowanego przez Grzegorza Sadurskiego widowiska są słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego w maju 1983 r. w wywiadzie dla BBC: „Rola księdza jest taka, by głosić prawdę. I jeżeli trzeba – za prawdę oddać nawet życie”. Wśród wykonawców: Kasia Wilk, Ewelina Flinta, Andrzej Lampert, Magda Anioł, Marcin Styczeń, Tomek Kamiński, Full Power Spirit i Przemysław Gintrowski. Wizualną oprawę koncertu stanowić będą kadry komiksu narysowanego i animowanego przez młodych grafików. Jego treść wypełniają kolejne etapy życia przyszłego błogosławionego. Tego samego dnia na antenie TVP 1 i TVP Polonia (godz. 20.15) wyemitowana zostanie rozmowa z abp. Kazimierzem Nyczem na temat beatyfikacji oraz Święta Dziękczynienia.

W niedzielę zaś we wczesnych godzinach porannych (TVP 1, godz. 6.35), a także wieczornych (TVP Info, godz. 23.48) przypomniany zostanie film dokumentalny „Zwycięzcy nie umierają – opowieść o księdzu Jerzym”. Rafał Wieczyński zrealizował go w 2004 roku, przed nakręceniem filmu fabularnego „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Przy realizacji dokumentu nie stawiał sobie za cel dotarcia do nieznanych materiałów ani stworzenia wyczerpującego portretu księdza Popiełuszki.

To bardziej opowieść o człowieku, którego moralność i postawa życiowa zafascynowały dziesiątki tysięcy ludzi. Od kilku lat, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca organizowana jest piesza pielgrzymka do grobu zamordowanego kapłana. Od 20 lat niezmiennie pełni tam wartę straż złożona z ochotników. Szczególnie wstrząsające zdjęcia archiwalne wykorzystane w filmie Wieczyńskiego pochodzą z mszy w kościele św. Stanisława Kostki, podczas której wierni dowiedzieli się o śmierci swego duchowego przewodnika. Słowa „Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” – zebrani powtarzali na prośbę księdza kilka razy, by opanować rozpacz i szloch.

Kulminacyjnym punktem niedzieli będzie oczywiście Msza Święta Beatyfikacyjna ks. Jerzego Popiełuszki na placu Piłsudskiego w Warszawie. Przewodniczyć jej będzie legat papieski abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia, godz. 10.30 oraz w TVP Info o godz. 11.00). W Eucharystii uczestniczyć będzie niemal 100 biskupów z Polski i zagranicy oraz 1,5 tys. księży. Po zakończeniu mszy z placu Piłsudskiego wyruszy uroczysta procesja do Świątyni Opatrzności Bożej, by tam złożyć relikwie nowego błogosławionego męczennika.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ