Bohater filmu, Monty Don – znawca i miłośnik ogrodów, jest przekonany, że dzięki nim można poznać kulturę kraju. Wyrusza na cesarski Daleki Wschód. W drodze do świątynnych ogrodów dawnej stolicy Japonii, Kioto, zwiedza Chiny. Pierwszy etap podróży to Suzhou, leżące 70 km na zachód od Szanghaju, z najwspanialszymi w Państwie Środka zabytkowymi ogrodami. Najbardziej znany i największy z nich nosi nazwę Ogrodu Pokornego Urzędnika. Nie mniej słynny jest Ogród Lwiego Zagajnika, powstały w 1342 roku. Podróż po Japonii Monty rozpoczyna w Kioto. Zamierza tam obejrzeć ogrody zen – roślinne mikrokosmosy buddyjskiej filozofii.

W kolejnym odcinku Don udaje się do basenu Morza Śródziemnego. Zwiedzanie rozpocznie od ogrodów włoskiego renesansu, dla których inspiracją były te stworzone w starożytnym Rzymie. Najznamienitszym przykładem są ogrody Willi d’Este, znajdującej się w nieodległym od Rzymu kurorcie Tivoli. Już od czasów antyku bogaci Rzymianie budowali tam swoje letnie rezydencje, w których chronili się przed zgiełkiem miasta. Klimat jest tam znacznie łaskawszy, powietrze słodkie, a wody pod dostatkiem. Zielone cuda powstały w XVI wieku dla kardynała Hipolita d’Este. Zajmują powierzchnię ponad trzech hektarów i są idealnym przykładem sztuki ogrodniczej późnego renesansu.

Z Włoch gospodarz cyklu pojedzie do Marakeszu, by zwiedzić ogrody Maroka. Miasto założyła w roku 1062 berberyjska dynastia Almorawidów, która przybyła z Sahary. Dziś na skraju nowoczesnej metropolii pozostał rozległy ogród liczący niemal 500 hektarów. To Aguedal, najstarszy zachowany ogród arabski i zapewne jeden z najstarszych w ogóle. Ostatnimi etapem podróży będzie Hiszpania, gdzie spotkały się dwie wielkie kultury, chrześcijaństwa i islamu.

[ramka]W 80 ogrodów dookoła świata – Chiny i Japonia | 9.35 | TVP 2 | Niedziela [/ramka]