Umberto Eco, syn znajdy

Włoski semiolog, filozof, bibliofil i mediewista, powieściopisarz, autor felietonów i esejów – czyli Umberto Eco opowiadał o sobie przed kamerą.

Aktualizacja: 28.01.2017 06:55 Publikacja: 28.01.2017 06:52

Umberto Eco, syn znajdy

Foto: materiały prasowe

Zmarły rok temu pisarz zsumował swoje doświadczenia w czasie rozmowy, która odbyła się w 2012 roku w scenerii dawnego klasztoru jezuitów położonego wśród wzgórz opodal Rimini. Tam właśnie Umberto Eco wypoczywał ze swoją żoną Renate Ramge. Był gadułą, więc wystarczyło zadać mu pytanie, by płynęły skrzące się życiem, humorem i erudycją odpowiedzi.

Opowieść rozpoczyna się od rodzinnych korzeni i wyjaśnienia pochodzenia nazwiska. – Mój dziadek ze strony ojca był znajdą – mówi Eco. – Jedno z nazwisk, jakie jezuici nadawali znajdom, brzmiało Eco, co znaczy „ex coelis oblatus” – dar nieba. Miło wiedzieć, że jest się darem z nieba, a nie z piekła, prawda?
Jego ważnym młodzieńczym doświadczeniem czytelniczym były kryminały, które zdeterminowały późniejszy sposób myślenia Umberto Eco o konstrukcji pisanych książek. Opowiada o swojej pierwszej powieści – „Imię róży” – która odniosła oszałamiający sukces i z podobnym rezultatem została zekranizowana.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Telewizja
Finał „Simpsonów” zaskoczył widzów. Nie żyje jedna z głównych bohaterek
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama