Przedstawienie inspirowane scenariuszem filmu „Opening Night" Johna Cassavetesa to historia osobistej i zawodowej konfrontacji z problemem upływu czasu, a także relacji między sztuką a życiem.
W roli głównej wystąpi Danuta Stenka a w pozostałych rolach - Adam Woronowicz, Roman Gancarczyk, Justyna Wasilewska, Roma Gąsiorowska, Małgorzata Buczkowska, Agnieszka Podsiadlik, Rafał Maćkowiak, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Jan Dravnel, Maria Maj, Lech Łotocki, Danuta Szaflarska, Tomasz Tyndyk.
Inspiracja w kinie
TR Warszawa od lat szuka inspiracji we współczesnym kinie. Takie spektakle jak „Uroczystość", „Solaris. Raport", „Wiarołomni", „Anioły w Ameryce", „T.E.O.R.E.M.A.T." czy „Nosferatu" wprost lub pośrednio nawiązywały do głośnych tytułów filmowych. „Opening Night" („Premiera") Johna Cassavetesa, na którym oparty jest nowy spektakl Grzegorza Jarzyny „Druga kobieta" to dzieło wyjątkowe w światowej kinematografii. Nakręcony w 1977 roku, jest osobistą wypowiedzią niezależnego amerykańskiego filmowca na temat sztuki i jej relacji z rzeczywistością.
Film opowiada historię starzejącej się aktorki, Wiktorii (Danuta Stenka), która nie chce się pogodzić z rolą wyznaczoną jej w życiu i na scenie. W wystawionej na Broadwayu sztuce „Druga kobieta" ma zagrać bohaterkę przechodzącą menopauzę, lecz ze wszystkich sił broni się przed tym zadaniem. Boi się, że sukces w tej roli będzie jej osobistą kapitulacją przed destrukcyjnym działaniem czasu. Jej bunt jest próbą zatrzymania czasu, ale też ucieczką przed prawdą o sobie. Aby zrozumieć i zaakceptować siebie, musi wyzwolić się z narzuconej roli, teatralnej i życiowej. Musi zabić w sobie nastolatkę, którą kiedyś była, a która powraca do niej w postaci zmarłej tragiczne młodej wielbicielki. Ceną będzie załamanie nerwowe, nagrodą – samoświadomość i szansa na nowe życie.
W tej wielowarstwowej narracji nigdy nie wiemy do końca co jest grą, a co dzieje się naprawdę. Fikcja przenika się z rzeczywistością. Partnerem Wiktorii na scenie jest jej były partner życiowy, Adam (Adam Woronowicz), ich konflikt z realnego życia przenosi się do dramatu, a sytuacje ze sztuki znajdują rozwinięcie za kulisami. W filmie role obojga zagrali Cassavetes i jego żona, Gena Rowlands, co tworzyło dodatkowe piętro prawdy i zmyślenia.