Małgorzata Piwowar
?Ten epicki fresk o historii legnickiego zagłębia miedziowego rozpoczyna się w dziwnym szpitalu, w którym jeden z muzyków jest na granicy życia i śmierci. Ale nie jest to ani przygnębiająca, ani nazbyt realistyczna scena... A po chwili okazuje się, że bohaterami opowieści są członkowie górniczej orkiestry, ludzie uwikłani w dzieje Polski.
?– Orkiestra to miejsce, w którym nie mają kluczowego znaczenia poglądy polityczne, wykształcenie ani pozycja społeczna – uważa reżyser Jacek Głomb. – Najważniejsze, czy umie się grać. Gdy opowiada się o takiej grupie, łatwo o metaforę świata. Z drugiej strony można powiedzieć, że nasz spektakl to klasyczny produkcyjniak A.D. 2013 – wyjaśnia reżyser. – Tyle że dawniej lansowano sojusz świata pracy, karykaturalnie, nieprawdziwie. My do tego tematu wróciliśmy uczciwie, mam nadzieję. Bo najpierw musi być prawda, a dopiero potem sztuka i jakość artystyczna. Ważne, że to ludzka opowieść.
„Orkiestra" według scenariusza Krzysztofa Kopki i w reżyserii Jacka Głomba jest telewizyjną wersją przedstawienia Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Jego premiera odbyła się we wrześniu 2011 roku. Na ubiegłorocznym XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu Jacek Głomb dostał nagrodę za reżyserię tego spektaklu. Historie członków orkiestry to jednocześnie zbiór osobliwych opowiastek, w których zawarte są nie tylko ważne wydarzenia w historii Polski i regionu, ale także anegdoty, górnicze mity i przesądy. Jak zapewnia Jacek Głomb, niemal wszystkie są prawdziwe i zostały opowiedziane przez członków prawdziwej górniczej orkiestry.