Szczecińskie święto teatru

W poniedziałek 7 kwietnia, pokazami „Carycy Katarzyny" Wiktora Rubina i „Chopinem bez fortepianu" Michała Zadary rozpocznie się główny program szczecińskiego festiwalu teatralnego Kontrapunkt - pisze Jacek Cieślak.

Publikacja: 07.04.2014 08:27

www.kontrapunkt.pl

www.kontrapunkt.pl

Foto: materiały prasowe

Najważniejszy w Polsce festiwał małych form teatralnych ma już za sobą weekendowe atrakcje Szczecińskiej Północy Teatrów oraz Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej. Poniedziałkowy program rozpocznie „Caryca Katarzyna" Jolanty i tegorocznych laureatów Paszportów „Polityki". „Chopin bez fortepianu" to bezprecedensowa próba opowiedzenia o wybitnym kompozytorze za pośrednictwem monologu Barbary Wysockiej, w którym Michał Zadara zebrał świadectwa i refleksje na temat muzyki i dzieła zmitologizowanego przez polski romantyzm. Oba koncerty Chopina zagra Sinfonietta Cracovia, solową partię fortepianu zastąpi monolog aktorki.

Zielona Góra i Lublin

We wtorek 8 kwietnia będzie można zobaczyć „Kazimierza i Karolinę" Odona von Horvatha w reżyserii Wojtka Klemma. Reżyser przeniósł rzecz o parze, która rozstaje się na skutek komplikacji zawodowych i braku perspektyw, z Monachium do Zielonej Góry, gdzie spektakl powstał.

Lubelski „Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł" Pawła Demirskiego to rzadka okazja zobaczenia sztuki jednego z najważniejszych polskich dramaturgów nie w reżyserii Moniki Strzępki, z którą tworzy artystyczny dueta. Inscenizacji podjął się Remigiusz Brzyk, który przedstawił autorską wizję utworu pokazującego polskie piekło i antyheroiczną wizję naszego narodu.

Opole i Poznań

W środę 9 kwietnia będzie okazja do obejrzenia niekowencjonalnego spektaklu „Morrison/Śmiercisyn" Pawła Passiniego, zeszłorocznego laureata nagrody mięsięcznika „Teatr". To opowieść o liderze The Doors grana przez opolski teatr lalkowy z aktorami żywego planu. „Jeżyce Story" Romana Pawłowskiego i Marcina Wierzchowskiego są dokumentem teatralnym, opowiadającym o ludziach mieszkających wokół poznańskiego Teatru Nowego – w dzielnicy znanej z cyklu powieściowego Małgorzaty Musierowicz.

Berlin

Na czwartek zaplanowano dzień wyjazdowy do pobliskiej stolicy Niemiec. W planie jest „Koriolan" w reżyserii Rafaela Sancheza w Deutsches Theater. Szekspirowska tragedia, której tematem jest walka o władzę, rozgrywa się przed murami Rzymu, a wszystkie postaci grają aktorki. W Schaubuehne będzie można obejrzeć wideoinstalację Thomasa Bo Nilsona „Mięso". Jej bohaterem jest kanadyjski aktor porno i kanibal, oskarżony o zjedzenie swojego kochanka. Premiera odbyła się 3 kwietnia. Również w Schaubuehne zostanie pokazane dla szczecińskiej widowni „Całe niebo ponad ziemią (Syndrom Wendy)". Dramaturżka i reżyserka  Angelica Liddell zainspirowała się historią Piotrusia Pana, ale zamiast Nibylandii, pokazuje wyspę, na której Anders Breivik zamordował swoich rówieśnikow, tylko dlatego, że mieli liberalne poglądy.

Warszawa, Bydgoszcz, Wałbrzych

W programie festiwalu jest również „Pożar w burdelu. Gorączka powstańczej nocy" Michała Walczaka i Maćka Łubieńskiego, bydgoski „Skąpiec" Eweliny Marciniak i „Na Boga!" Jarosława Murawskiego w reżyserii Marcina Libera. Dyrektorem festiwalu jest Anna Garlicka ze szczecińskiego Teatru Pleciuga, a spektakle oceniać będzie komisja w międzynarodowym składzie.

Pełny program - www.kontrapunkt.pl

Jacek Cieślak

Teatr
Wojna o teatr w Kielcach skończy się zarządem komisarycznym w Świętokrzyskiem?
Teatr
Ministra Wróblewska: Wojewoda świętokrzyski skontroluje konkurs w teatrze w Kielcach
Teatr
Drugi konkurs w kieleckim teatrze „ustawiony” pod osobę PiS z TVP Kielce?
Teatr
Czy „aniołek Kaczyńskiego” wywoła piekło w kieleckim Teatrze im. Żeromskiego?
Teatr
Czy władze Świętokrzyskiego ustawiały konkurs na dyrektora teatru w Kielcach?