– Spektakl z pogranicza sztuk wizualnych i performatywnych powstał z inspiracji esejem Claude'a Levi-Straussa – mówi kurator Rozdroża Janusz Marek. – Przeglądają się w nim dwa światy – kultur prymitywnych, dzikich i współczesnej cywilizacji. Virgilio Sieni odwołuje się do archetypowych skojarzeń i podobnie jak Levi-Strauss w pierwotnych kulturach widzi świat ginących wartości i duchowości.
Choreografię „Tristi Tropici" Compagnia Virgilio Sieni premierowo pokazała na Biennale w Wenecji w 2010 r. W Polsce grupa gości pierwszy raz (pokaz 25.10 w teatrze Studio). Warto skorzystać z okazji zobaczenia jej, bo w Polsce nie produkuje się spektakli tanecznych związanych tak silnie z warstwą wizualną. W pracach Włochów nie jest najistotniejsza jakość ruchu, lecz wizja plastyczna ludzkich ciał w określonej przestrzeni, muzyce i świetle.
Ponadto na festiwalu obejrzymy w CSW premierę artystycznego filmu „Inside" stworzonego przez Annę Zuzannę Błaszczyk (4.11). Improwizatorka Renata Piotrowska zaproponuje spektakl „Unknown. Seans" z bardzo ciekawej serii eksperymentów zmysłowych „przeprowadzanych" na widzach (5.11). A wcześniej warszawska grupa mufmi Anny Piotrowskiej zaprezentuje się dwukrotnie w „Fall(ing) ceil(ing)" (29 i 30.10).
– Musiałam sprawić, by 9 tancerek było przez cały czas obecnych na scenie, odpowiedzieć na pytanie, jak wytyczyć im przestrzeń gry, zadania, plan wizualny – opowiada o spektaklu Anna Piotrowska. – Specyficzna atmosfera tej choreografii wypływa z pierwotnego tematu dotyczącego określenia możliwości ruchowych i emocjonalnych w sytuacji ekstremalnej.
Na koniec festiwalu Paola Bianchi z Włoch zaprezentuje kameralny spektakl „Duplica".