Taneczne święto Indii

Kalbelia, taniec pustynnych zaklinaczy węży, będzie można zobaczyć w Polsce od 28 stycznia w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu. Wydarzenia są częścią obchodów 74. Dnia Republiki Indii.

Publikacja: 17.01.2023 10:52

Taneczne święto Indii

Foto: materiały prasowe

Kalbelia to słynny tradycyjny taniec plemion zaklinających węże na pustyni Thar w Radżastanie, pustynnym stanie w zachodnich Indiach. Odkąd kilkadziesiąt lat temu indyjskie przepisy dotyczące ochrony dzikiej przyrody uniemożliwiły zaklinania węży, plemiona Kalbelia skoncentrowały się na sztukach widowiskowych, w których zyskały światową sławę.Taniec wykonują zarówno kobiety, jak i mężczyźni: w charakterystycznych strojach składających się z długich czerwono-czarnych spódnic dla kobiet oraz krótkich tunikach oraz spodniach dla mężczyzn. Tancerki czasami wirują, zaś innym razem wykonują brawurowe akrobatyczne ruchy w rytm muzyki.Charakteryzuje się ona rustykalną intonacją i jest grana na instrumentach pungi lub ben. To instrumenty dęte używane w przeszłości do zaklinania węży, a także instrumenty perkusyjne, takie jak dufli, dholak i morchhang. W 2010 roku ludowe pieśni i tańce Kalbelii zostały wpisane na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.Taniec zobaczymy w wykonaniu Shamla Kalbelia Sapera. Zespół koncertował na całym świecie, Polskę odwiedzi, aby uczcić 74. Dzień Republiki Indii.Wystąpią cztery tancerki i czterech muzyków. Show zaplanowano 25 stycznia w Filharmonii Narodowej w Warszawie, 28 stycznia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i 29 stycznia na Rynku we Wrocławiu. 
Wydarzenia mają charakter otwarty. Wejściówki na warszawski show na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy” są dostępne w Ambasadzie Indii, Myśliwiecka 2, w Bollywood Lounge (Nowy Świat 58) oraz w restauracji Namaste India, Nowogrodzka 15.

Kalbelia to słynny tradycyjny taniec plemion zaklinających węże na pustyni Thar w Radżastanie, pustynnym stanie w zachodnich Indiach. Odkąd kilkadziesiąt lat temu indyjskie przepisy dotyczące ochrony dzikiej przyrody uniemożliwiły zaklinania węży, plemiona Kalbelia skoncentrowały się na sztukach widowiskowych, w których zyskały światową sławę.Taniec wykonują zarówno kobiety, jak i mężczyźni: w charakterystycznych strojach składających się z długich czerwono-czarnych spódnic dla kobiet oraz krótkich tunikach oraz spodniach dla mężczyzn. Tancerki czasami wirują, zaś innym razem wykonują brawurowe akrobatyczne ruchy w rytm muzyki.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Taniec
Trzy nosy Pinokia. Premiera Polskiego Baletu Narodowego
Taniec
Josephine Baker: "zdegenerowana" artystka w spódniczce z bananów
Taniec
Rhythm of the Dance – ogromne zainteresowanie i dodatkowe spektakle w Polsce
Taniec
Agata Siniarska zatańczy na festiwalu w Berlinie
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Taniec
Primabalerina z Teatru Bolszoj opuściła kraj. "Wstydzę się Rosji"
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży